Strona główna Aktualności Dnia Kontrole wagowe ITD

Kontrole wagowe ITD

112
UDOSTĘPNIJ

W toku kontroli wagi pojazdów, które 19 września 2017 r. przeprowadzili inspektorzy z leszczyńskiego oddziału WITD w Poznaniu, wszczęto postępowania administracyjne wobec przewoźników w sprawie nałożenia kar za naruszenia, za które grozi kara pieniężna do 15 000 złotych oraz wystawiono pięć mandatów karnych kierowcom na łączną kwotę 2 350 zł.

Pierwszy z przeładowanych pojazdów został zatrzymany na odcinku drogi krajowej nr 32. Kontrola wagi potwierdziła przypuszczenia funkcjonariuszy o naruszeniu dopuszczalnych norm wagowych pojazdu. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu była przekroczona o 1,9 tony. Za to naruszenie kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł oraz zobowiązany do przeładowania pojazdu.

Pod lupę inspektorzy wzięli także samochody dostawcze typu bus. Skontrolowali cztery tego typu pojazdu, z których każdy był przeładowany. Kierowców ukarano mandatami na łączną kwotę 1 850 zł i wydano im zakaz dalszej jazdy do czasu usunięcia naruszenia.

Rekordzistą tego dnia został jednak pojazd ciężarowy, służący do przewozu betonu, którego rzeczywista masa całkowita wyniosła prawie 43,6 t, co stanowi przekroczenie o 11,6 t.

Jak informuje GITD, do kontroli wagowej zatrzymano także zespół pojazdów, którym wykonywano transport artykułów spożywczych na trasie Jankowice – Grodzisk Wlkp. W toku kontroli wykazano, że nacisk pojedynczej osi napędowej wynosił 13,2 t i został przekroczony o 3,2 t na tym typie drogi. Wobec właścicieli obydwu pojazdów inspektorzy wszczęli postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar za naruszenia, za które grozi kara pieniężna do 15 000 zł.

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ