Strona główna Aktualności Dnia Łotwa wprowadza twardy lockdown i godzinę policyjną. Jakie ograniczenia dla kierowców?

Łotwa wprowadza twardy lockdown i godzinę policyjną. Jakie ograniczenia dla kierowców?

256
5/5 (1)

Od 11.10.2021 r. na Łotwie przez trzy miesiące obowiązuje stan wyjątkowy. W środę, 20.10. wprowadzono dodatkowo tzw. „twardy lockdown”, który potrwa najprawdopodobniej do 15.11 br. Niemiecki Instytut Roberta Kocha już w niedzielę (10.10.2021 r.) umieścił Łotwę na liście obszarów wysokiego ryzyka.

Od 21.10 wprowadzono zakaz wychodzenia z domu w godzinach od 20:00 do 5:00. W trakcie „godziny policyjnej” miejsce zamieszkania można opuszczać w celu udania się do pracy (należy wypełnić zaświadczenie; można je ściągnąć tutaj: https://www.vp.gov.lv/lv/pasapliecinajums-un-parvietosanas-ierobezojumi), uzyskania pomocy medycznej lub przy przejeździe na lotnisko, dworzec autobusowy/kolejowy itp. W czasie „godziny policyjnej” można wyprowadzić psa, jednak musi to robić maks. 1 osoba. Punkty handlowe pracują tylko w godzinach od 6:00 do 19:00. Pracować mogą jedynie miejsca handlowe sprzedające produkty „pierwszej potrzeby” w tym m. in. sklepy spożywcze, sklepy z artykułami higienicznymi, apteki, salony optyczne, stacje benzynowe, sklepy weterynaryjne, kioski, księgarnie itp. Stacje benzynowe i apteki działają bez ograniczeń czasu pracy. Zakazane są wszelkie imprezy prywatne, zgromadzenia są dozwolone tylko w obrębie jednego gospodarstwa domowego. W jednym samochodzie mogą podróżować członkowie jednego gospodarstwa domowego lub dwie osoby z różnych gospodarstw domowych.
ferie szkolne zostają przedłużone do 29 października, zaś studia przechodzą w pełni na tryb zdalny. Punkty gastronomiczne świadczą jedynie usługę wydawania posiłków na wynos (…)

Powyższe przepisy nie odnoszą się do kierowców ciężarówek jadących przez Łotwę tranzytem. Zasady wjazdu na Łotwę pozostają bez zmian. Po 15.11 Łotwa ma powrócić do ustaleń tzw. „zielonej strefy”, jednak osoby nieposiadające certyfikatu Covid-19 mogą spodziewać się jeszcze szerszych ograniczeń.

Kary za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, w tym niedostosowanie się do godziny policyjnej mogą być bardzo dotkliwe – dla osób fizycznych kara może sięgać 2000 euro, dla osób prawnych – 5000 euro. W związku z powyższym, w celu dopełnienia wszelkich formalności, zalecamy aby kierowcy którzy muszą przemieszczać się po terytorium Łotwy w trakcie godziny policyjnej, mimo wszystko posiadali przy sobie wypełniony formularz ze strony https://www.vp.gov.lv/lv/pasapliecinajums-un-parvietosanas-ierobezojumi

Dodatkowo przypominamy, że tranzyt osób niezaszczepionych i niebędących ozdrowieńcami przez terytorium Republiki Łotewskiej może trwać nie dłużej niż 12 godzin od momentu wypełnienia kwestionariusza na stronie internetowej covidpass.lv. Wyjątki:

  • pracownicy przewoźnika, członkowie załogi – transport towarowy lub obsługa techniczna – mogą tranzytem przekroczyć terytorium Republiki Łotewskiej w ciągu 72 godzin;
  • pasażerowie międzynarodowego transportu – w ciągu 48 godzin;
    (..)

Dodatkowo wszystkie osoby przekraczające granicę Republiki Łotewskiej (również tranzytem) są zobowiązane do wypełnienia ankiety na stronie covidpass.lv i pokazania na żądanie straży granicznej otrzymanego kodu QR. Wypełnienie kwestionariusza jest obowiązkowe również dla osób świadczących usługi transportowe (osób lub towarów) i należy to zrobić nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy LV.

https://www.gov.pl/

https://www.vp.gov.lv/

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko