Strona główna Aktualności Dnia Małopolskie: w 2016 r. ruszają inwestycje wieloletnie

Małopolskie: w 2016 r. ruszają inwestycje wieloletnie

197
UDOSTĘPNIJ

1441 mln zł – tyle wynosi budżet inwestycyjny dla województwa małopolskiego w 2016 roku. Z tej kwoty duża część ma trafić na projekty budowy i modernizacji dróg wojewódzkich.

 

Łączniki i obwodnice


W najbliższym roku ma zostać rozpoczętych kilka kluczowych inwestycji drogowych mających na celu ulepszenie sieci drogowej regionu pod względem dojazdu do najważniejszych tras krajowych – autostrad. Rozpocząć się ma budowa połącznia DW-780 z południową obwodnicą Krakowa, przy węźle Mirowskim. Zrealizowany ma zostać też projekt węzła drogowego na skrzyżowania DK-47 z DW-961. Te inwestycje w 2016 roku mają pochłonąć ok. 46 mln zł. Jest to część sumy, którą przewidziano na to zadanie do roku 2020, łącznie ma na nie zostać przeznaczone 323 mln zł.

Łączne nakłady na budowę obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich do 2020 roku wynoszą 634 mln zł. W 2016 roku województwo wyda 23,81% tej kwoty, czyli 151 mln zł. Za te pieniądze rozpoczną się inwestycje związane z budową obwodnic Oświęcimia (II etap), Waksmund – Ostrowsko – Łopuszna oraz Proszowic (II etap).

 

Prace na istniejących drogach

 

W budżecie przewidziano też rozbudowę już istniejących ciągów dróg. Na to przewidziano 508,5 mln zł, z czego w roku 2016 ma zostać wydane 52,5 mln zł. W ramach zadania, w przyszłym roku, przewidziano rozpoczęcie inwestycji rozbudowy m. in. DW-973 Borusowa – Tarnów wraz z budową mostu na Wiśle w miejscowości Borusowa, DW-977 Gorlice – granica państwa, DW-958 Chabówka – Zakopane oraz DW-975 Paleśnica – Bartkowa Posadowa – Dąbrowa.

Ostatnim zadaniem dotyczącym dróg zawartym w planowanym budżecie jest modernizacja ciągów dróg. Łączne nakłady finansowe w nim przewidziane to 52,5 mln zł, w roku 2016, ponad 26 mln zł. Realizując tą część planu mają zostać podjęte praca na drogach DW-946 Kuków – Sucha Beskidzka, DW-977 Zabłędza – Chojnik, Ciężkowice oraz Moszczenica – Gorlice, DW-964 Niepołomice – Wola Zabierzowska oraz Grobla – Niedary i DW-971 Powroźnik – Wierchomla.

 

Spory budżet

 

Władze regionu przewidują, że największe wydatki wygeneruje właśnie transport. Łącznie na inwestycje związane z drogami i koleją mają pochłonąć w przyszłym roku 772 mln zł, czyli 53,6% wszystkich wydatków. Inne obszary, które zostały zawarte w planie to kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego, pomoc społeczna, edukacja, rolnictwo, przetwórstwo przemysłowe, ochrona zdrowia oraz gospodarka komunalna i ochrona środowiska.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

praca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here