Strona główna Aktualności Dnia Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel samochodu

Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel samochodu

762
0
No Ratings Information Message

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą zmian w przepisach, dotyczących karania kierowców mandatami z fotoradarów. Projekt zakłada, że to właściciel auta zapłaci mandat. Nie będą również wlepiane punkty karne.

W obecnej sytuacji, mandat z fotoradaru przychodzi do właściciela auta, któremu zrobiono zdjęcie. To do niego należy decyzja, czy przyzna się do prowadzenia samochodu. Inne opcje, to wskazanie osoby, która prowadziła auto, lub odmówienie wskazania kogokolwiek.

Zmiany w przepisach, które niedługo trafią do Sejmu, zakładają, że mandat będzie płacił właściciel pojazdu, którego numery rejestracyjne zostałyby sfotografowane. Zdjęcia z fotoradaru nie będą podstawą do naliczania punktów karnych. Co ważne, zmiany nie mają dotyczyć jedynie osób prywatnych i przedsiębiorstw. Nowymi przepisami zostaną objęte również wypożyczalnie aut i firmy, które zajmują się leasingiem.

W tym roku zostanie zainstalowanych 45 nowych fotoradarów, przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. W systemie automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym będzie więc figurować prawie 400 takich urządzeń.

W 2014 roku, na skutek kontroli dokonywanej przy wykorzystaniu fotoradarów, wysłano 835 475 wezwań do właścicieli pojazdów, którymi dokonano przekroczenia dozwolonej prędkości (weryfikacji poddano łącznie 1,5 mln naruszeń).Efektem było wystawienie 427 tys. mandatów (w roku 2013 było ich 262 tys.). 

 

Źródło: regiomoto.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykuł"Murzyńskość" w MSZ?
Następny artykułPomorze Zach.: Generalny Pomiar Ruchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj