Strona główna Aktualności Dnia Niemcy: zwolnienia z opłat za pojazdy na gaz ziemny – nowe wymagania...

Niemcy: zwolnienia z opłat za pojazdy na gaz ziemny – nowe wymagania od 1 października 2021 r.

97
5/5 (2)

Od 1 stycznia 2019 r. pojazdy napędzane głównie gazem ziemnym zwolnione są z opłat drogowych w Niemczech. Wyjątek obowiązuje do 31 grudnia 2023 r. Od 1 października 2021 r. będą obowiązywały nowe wymagania dotyczące zwolnienia z opłat.

Zwolnienie ograniczone jest do pojazdów Euro VI wyposażonych fabrycznie w gaz ziemny . W przypadku pojazdów, które zostały zmodernizowane lub z dodanym co najmniej jednym zbiornikiem gazu ziemnego, a także pojazdów na gaz ziemny, które nie spełniają klasy emisji Euro VI, zwolnienie z opłat wygasa 30 września 2021 r.

Wymagania od 1 października 2021 r.

Pojazdy wyposażone fabrycznie w gaz ziemny (CNG, LNG lub z silnikiem dwupaliwowym na LNG/olej napędowy) i posiadające homologację układu zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 595/2009 muszą :

  • spełniać klasę emisji Euro VI i
  • być skonfigurowane przez producenta pojazdu jako nowy pojazd z dominującym napędem na gaz ziemny przed pierwszym dopuszczeniem zgodnie z przepisami ruchu drogowego. 

Pojazdy, które spełniają te wymagania, mogą zostać zarejestrowane na liście pojazdów niepodlegających opłatom (tzw. „białej liście”) w Toll Collect najpóźniej do 31 grudnia 2023 r.

Wymagania do 30 września 2021 r.

Na chwilę obecną obowiązuje następujący stan prawny:

  1. Wyposażenie w napęd CNG (sprężony gaz ziemny) lub NG (gaz ziemny) lub LNG (skroplony gaz ziemny) musi być całkowite lub przynajmniej w przeważającej części.  Jazda na LPG (Liquefied Petroleum Gas) nie jest zwolniona z opłat. Przewaga napędu z gazem ziemnym musi być na żądanie udowodniona odpowiednimi dokumentami.
  2. CNG, NG lub LNG należy wpisać jako typ napędu w P.3 w dokumentach rejestracyjnych.
  3. Pojazd silnikowy musi posiadać co najmniej jeden zbiornik gazu ziemnego o następującej minimalnej pojemności:
  • CNG: co najmniej 300 litrów lub 50 kg;
  • LNG: co najmniej 300 litrów lub 115 kg;
  • NG: co najmniej 300 litrów.Jeżeli zostanie udowodniona minimalna pojemność zbiornika, wówczas obowiązuje założenie, które w indywidualnych przypadkach może zostać obalone przez BAG, że składnik gazu ziemnego dominuje podczas normalnej eksploatacji pojazdu.

Pojazdy, które zostały zmodernizowane lub mają dodany jeden lub więcej zbiorników gazu ziemnego, które spełniają powyższe wymagania, mogą być zarejestrowane w Toll Collect na liście pojazdów zwolnionych z opłat (tzw. „białej liście”) do 30 września 2021 r.

Z końcem 30 września 2021 r. wszystkie zarejestrowane zmodernizowane pojazdy na gaz ziemny zostaną usunięte z białej listy. Opłata za przejazd będzie obowiązkowa od 1 października 2021 r. Toll Collect poinformuje o tym właściciela pojazdu.

Nic się nie zmieni w przypadku pojazdów na gaz ziemny o klasie emisji Euro VI, zarejestrowanych już w Toll Collect, które są fabrycznie nowe i spełniają wymogi zwolnienia z opłat od 1 października 2021 r. 

Źródło: https://www.bag.bund.de/

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko