Strona główna Aktualności Dnia Nowe dowody rejestracyjne. Zmiany już od maja 2022 r.

Nowe dowody rejestracyjne. Zmiany już od maja 2022 r.

1957
0
5/5 (4)

Nowe dowody rejestracyjne będą obowiązywały od maja 2022 roku. Kto będzie musiał wymienić dowód? Co zmieni się we wzorze dowodu rejestracyjnego?

W lipcu 2019 r. zaczęła obowiązywać Ustawa o Dokumentach Publicznych z dnia 22 listopada 2020 roku (Dz. U. 2019 poz. 53), która regulowała wymagania dotyczące minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych. Wprowadziła szereg zmian, które muszą spełniać dokumenty wydawane przez organy państwowe. Okazało się, że dowody rejestracyjne, które posiadają obecnie kierowcy, nie spełniają wymagań narzuconych przez ustawę. Chodzi o lepsze zabezpieczenie przed fałszowaniem. Z podrobionych dokumentów najczęściej korzystają paserzy kradzionych samochodów chcąc wywieźć je za granicę. W nowych dowodach układ rubryk i pól pozostanie ten sam, natomiast zmieni się technologia w jakiej będą drukowane:

    • półsyntetyczny papier będzie zabezpieczony chemicznie, niewykazujący luminescencji w świetle ultrafioletowym;
    • numeracja i personalizacja wykonywana zostanie metoda perforacji laserowej;
    • pojawi się mikrodruk z napisem „Rzeczpospolita Polska” oraz nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym.

Ustawodawca w treści art. 73 pkt. 1 Ustawy o Dokumentach Publicznych zaznaczył, że państwa mają 3 lata od dnia wejścia w życie ustawy, na dostosowanie się do nowego wzoru wytycznych. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych określa w §4, że urzędy do 11 lipca mogą wydawać dowody które zostały wyprodukowane przed 1 maja w wersji która obowiązuje, ponieważ wtedy upływa 3 letni okres od dnia wejścia ustawy, natomiast dowody wyprodukowane po 1 maja 2022 roku muszą być zgodne z nowym wzorem.

Co w takim razie z dowodami które posiadamy? Czy musimy je wymienić?

Dobra informacja jest taka że posiadacz dotychczasowego dowodu nie musi go wymieniać, co jasno określono w rozporządzeniu z 2021 roku:

§ 2. Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność.

§ 3. Pozwolenia czasowe, oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

Warto przy tym wspomnieć, że od 1 października 2018 roku, kierowcy nie mają obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego podczas kierowania pojazdem. W trakcie kontroli drogowej wszystkie dane pojazdu są sprawdzane za pomocą systemu teleinformatycznego, do którego mają dostęp policjanci drogówki oraz inspektorzy transportu drogowego.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC. Tak samo nadal należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli pojazd został zarejestrowany poza Polską.

Karolina Grzelec

prawnik,

Kancelaria Prawna Viggen

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZasady wykonywania przewozów kabotażowych po 21.02.2022 r.
Następny artykułPowierzenie pracy obywatelom Ukrainy – nowe przepisy, przedłużanie ważności dokumentów
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj