Strona główna Aktualności Dnia Nowy odcinek drogi ekspresowej S5

Nowy odcinek drogi ekspresowej S5

1039
0
No Ratings Information Message

Od kilku dni kierowcy mogą korzystać z nowego niespełna 30-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 od węzła Krościna do węzła Wrocław Północ, który został oddany do ruchu 22 grudnia 2017 r. 

Nowy odcinek drogi ekspresowej S5

Jak powiedział, cytowany na stronie mib.gov.pl, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk „Dzisiaj przekazujemy kierowcom kolejny odcinek drogi ekspresowej S5, która jest bardzo ważna lokalnie, ale także istotna dla rozwoju nowoczesnej sieci dróg w Polsce. Już niedługo trasa ta połączy stolicę Dolnego Śląska z Poznaniem i północną częścią kraju”

Odcinek trasy S5

Niespełna 20 km odcinek drogi ekspresowej S5 między węzłami Korzeńsko a Krościna oddano do użytku kierowców 6 listopada 2017 r. Dzięki temu użytkownicy mają do dyspozycji cały odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Korzeńsko do węzła Wrocław Północ. W ramach budowy prawie 50-kilometrowej trasy S5 powstało:

  • 7 węzłów drogowych: Żmigródek, Żmigród, Krościna, Prusice, Trzebnica, Kryniczno, Wrocław Północ, które umożliwiają bezkolizyjne włączanie się do ruchu.
  •  4 Miejsca Obsługi Podróżnych : Morzęcino Wschód, Morzęcino Zachód oraz Wisznia Mała Wschód i Wisznia Mała Zachód.
  • Przy węźle Krościna powstał Obwód Utrzymania Drogi Krościna, którego zadaniem będzie bieżące utrzymanie trasy.

Nowo powstałe obiekty na S5

W ramach budowy drogi ekspresowej S5 Korzeńsko – Wrocław wybudowano 46 obiektów mostowych, w tym dwa mosty o długości 750 m, wybudowane metodą nasuwania podłużnego. Powstało także 85 przepustów, w tym 29 przepustów ekologicznych. Na przejazdach awaryjnych w linii rozdziału pomiędzy jezdniami zamontowane zostały szybko rozbieralne bariery linowe, co pozwoli na sprawniejsze przeprowadzanie akcji ratowniczych przez służby ratunkowe w sytuacji zagrożenia.

 

Nowy odcinek drogi ekspresowej S5 – koszty

Całkowity koszt realizacji inwestycji to 1,86 mld zł, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to przeszło 911 mln zł.

Droga ekspresowa S5 docelowo będzie miała długość około 360 km i połączy Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Grudziądz. Łącznie z dolnośląskim odcinkiem S5 oddano już do ruchu 155 km tej trasy, natomiast w realizacji jest jeszcze 205 km. Planowane połączenie całej trasy ma nastąpić w 2019 r.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułTragiczne święta na polskich drogach
Następny artykułObwodnica Marek otwarta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj