Strona główna Aktualności Dnia Nowy znak drogowy na dniach w Polsce – co to oznacza?

Nowy znak drogowy na dniach w Polsce – co to oznacza?

5476
1
4.43/5 (7)

Nowy znak drogowy. Kolejny znak drogowy na polskich drogach może się pojawić w przeciągu kilku tygodni. Czego dotyczy? Póki co wydaje się, że zdecydowanej mniejszości użytkowników naszych dróg, jednak według rządzących w Polsce, do 2025 roku ma powstać „aż” 6 tys. punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkowo przewiduje się, że w tym samym roku odważnie po kraju będzie jeździć ponad milion takich samochodów stąd też znak ten jest konieczny.

Czego dotyczy nowy znak?

Rząd wprowadzi nowy znak drogowy D-54 tzw. „Strefa czystego transportu” wraz z jego odwołanie D-55. Znaki te, mają się właśnie pojawić na naszych drogach przykładem z innych europejskich miast, już na dniach ponieważ ustawa już obowiązuje, gminy mogą ustanawiać strefy tylko dla samochodów niestandardowych lecz do tej pory nie wiedziały jakim znakiem je oznaczać. Wystarczy iż publikacja rozporządzenia pojawi się w Dzienniku Ustaw, a przepisy te wejdą w życie dnia następnego.

Jak informuje Lege Artis, strona na której pojawiła się ta informacja, „Potrzeba wprowadzenia nowego znaku drogowego wynika oczywiście z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zaś znakiem tym będą oznaczane rewiry, do których nie będzie można wjechać innym samochodem niż elektryczny, napędzany wodorem lub gazem zmienym CNG

Co jeśli wjedziemy mimo informującego znaku o strefie?

Dzisiaj już wiadomo, że nieprzestrzeganie tego przepisu z projektu będzie „kosztować” kierowcę tradycyjnie napędzanego samochodu aż 500zł. Taką kwotę przewidują rządzący za nie dostosowanie się do zakazu zgodnego z kodeksem wykroczeń. Sporo – szczególnie, że nawet w 2025 roku samochody nadal będą mniejszością.

Jak argumentuje Ministerstwo Infrastruktury, przepis ten rozwinął się dzięki wprowadzeniu przez kilka innych europejskich państw, stref ograniczonego dostępu pojazdów do wydzielonych rejonów w miastach, ze względu na emisję szkodliwych substancji. Rozwiązania znajdujące się w Francji, Austrii, Niemczech czy u naszych południowych sąsiadów w Czechach były przedmiotem analiz do wprowadzenia prac legislacyjnych nad ustawą.

Co przeczytamy w Kodeksie Wykroczeń:

  • Kto nie przestrzega ograniczeń w dostępie do strefy czystego transportu podlega karze grzywny do 500 złotych. — jak głosi przypis Dodany przez art. 48 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317), która weszła w życie z dniem 22 lutego 2018 r.
  • Kto, działając w imieniu podmiotu uprawnionego, o którym mowa w art. 80s ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym, przekazuje osobie nieuprawnionej blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego lub profesjonalny dowód rejestracyjny, lub profesjonalną tablicę rejestracyjną, podlega karze grzywny. — Dodany przez art. 2 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 79), która wejdzie w życie z dniem 11 lipca 2019 r.

Źródło: LegeArtis

Oceń artykuł

Poprzedni artykuł
Następny artykułBrak odmowy przyjęcia zlecenia przyjęciem oferty, czyli o praktyce zawierania umowy nawet w razie milczenia przewoźnika
Pasjonat historii i podróży krótkoterminowych, bloger w PodrozowacNajlepiej.pl. Project Manager w VTS Project Sp. z o. o.

1 KOMENTARZ

  1. Wysokość mandatu jest oczywiście dyskusyjna, znaki jednak pozwolą uporządkować prawnie już istniejące w dużych miastach takie strefy w których oznaczenia nie miały pokrycia w przepisach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj