Strona główna Strefa Ubezpieczeń OC i AC nie pomogą pijanemu kierowcy

OC i AC nie pomogą pijanemu kierowcy

1451
0
No Ratings Information Message

Przed nami nie jeden długi weekend, a więc okazja do wyjazdów za miasto i spotkań przy grillu. Niestety, wielu kierowców po spożyciu alkoholu wsiada wówczas za kierownicę samochodu nie bacząc na konsekwencje. A za jazdę po pijanemu często trzeba później słono zapłacić. I nie pomogą wówczas żadne ubezpieczenia OC czy AC.

Ze statystyk policyjnych wynika, że choć w 2009 r. nastąpił spadek liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych o blisko 15% w porównaniu z rokiem 2008, jednak liczba zatrzymanych na „podwójnym gazie” jest nadal ogromna. W minionym roku zanotowano wzrost liczby ujawnionych kierujących pod wpływem alkoholu o 4.712 osób (z 168.612 do 173.324). Alkohol to, obok nadmiernej prędkości i wymuszania pierwszeństwa, najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Średnio w ciągu jednej godziny policja zatrzymuje 20 pijanych kierowców, a przecież każdy z nich mógłby zostać potencjalnym sprawcą wypadku drogowego.

Zanim przyjdzie ci więc do głowy wsiąść za kółko po alkoholu pomyśl, że możesz zabić siebie, swoich bliskich lub mieć na sumieniu życie innych ludzi. Także jeśli jesteś pijanym pieszym możesz słono zapłacić za swoją głupotę. A poza tym pamiętaj, że nawet jeśli uda ci się uniknąć wypadku, to jazda po pijanemu pociąga za sobą poważne konsekwencje finansowe. Prawo i towarzystwa ubezpieczeniowe są bezwzględne dla pijanych kierowców.

 

Przypominamy o konsekwencjach ubezpieczeniowych, z jakimi musi się liczyć każdy, kto prowadzi auto pod wpływem alkoholu.

Jeśli jedziesz nietrzeźwy i masz ważną polisę OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe dokonają wypłaty odszkodowania, ale nie ponoszą odpowiedzialności za twoją jazdę po pijanemu. Co oznacza, że jeśli prowadzisz samochód pod wpływem alkoholu i zostaniesz sprawcą wypadku, ale jednocześnie posiadasz ważną polisę OC, ubezpieczyciel zwróci się następnie do ciebie o zwrot wypłaconego odszkodowania osobom poszkodowanym. Biorąc pod uwagę, że może to być np. renta wypłacana do końca życia, należy liczyć się w takiej sytuacji z ogromnymi kosztami.

Jeśli jedziesz nietrzeźwy i nie masz ważnej polisy OC

W sytuacji, gdy sprawcą wypadku jest pijany kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC, jego zobowiązania wobec poszkodowanych poniesie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG pokrywa szkody spowodowane przez kierowcę zidentyfikowanego pojazdu, który w chwili zdarzenia nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC. Jednak i w tym przypadku sprawca nie pozostanie bezkarny, gdyż UFG zwróci się do niego o zwrot poniesionych wydatków oraz nałoży karę za nieposiadanie ważnego ubezpieczenia OC.

Jeśli jedziesz nietrzeźwy i masz AC

Polisy dobrowolne (również mieszkaniowe, polisy na życie czy NNW) zawierają wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa, jeśli szkody są związane z faktem, że ubezpieczony spowodował szkodę lub przyczynił się do niej, będąc pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwy kierowca, który brał udział w wypadku nie może liczyć na wypłatę odszkodowania z dobrowolnego ubezpieczenia AC. Taki zapis towarzystwa wprowadziły do ogólnych warunków ubezpieczenia i jest to powszechna praktyka. Kierowca poruszający się pod wpływem alkoholu, narkotyków bądź innych środków odurzających nie otrzyma żadnego świadczenia z AC.

Inne konsekwencje

W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2 do 0,5 promila (czyli w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) mamy do czynienia ze stanem po użyciu alkoholu. W takim przypadku pijanemu kierowcy grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy niż 0,5 promila (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3) kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, jest to przestępstwo, za które grozi pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. 

Podróż z pijanym kierowcą a OC komunikacyjne

Warto zastanowić się również, czy towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach OC komunikacyjnego wypłaci nam odszkodowanie, jeśli podróżujemy z nietrzeźwym kierowcą i jesteśmy z jego winy uczestnikiem wypadku drogowego. W takiej sytuacji pasażerowie mogą mieć spore problemy z uzyskaniem należnego im świadczenia, a jeśli nawet zostanie ono przyznane, to powinni się liczyć z tym, że będzie o kilkadziesiąt procent niższe niż w razie wypadku spowodowanego przez trzeźwego kierowcę. Takie potrącenie wynika z faktu, że poszkodowany, akceptując nietrzeźwość kierowcy, przyczynił się do powstania szkody, zatem również powinien ponieść jej konsekwencje.

Ograniczenie wysokości odszkodowania dotyczy także tych pasażerów, którzy są współwłaścicielami pojazdu. Tak zdarza się najczęściej wtedy, gdy osoba siedząca obok nietrzeźwego kierowcy jest małżonkiem. W praktyce wygląda to tak, że np. żona siadająca obok pijanego męża-kierowcy, może utracić swoje uprawnienia do jakichkolwiek wypłat od towarzystwa ubezpieczeniowego, jeśli przytrafi im się wypadek drogowy.

A jeśli wypadek spowodował pijany pieszy?

Bardzo często kierowcy zastanawiają się, czy można domagać się od pijanego pieszego pokrycia kosztów naprawy pojazdu, jeśli to pieszy spowodował kolizję. Można. Tylko, że w takim wypadku pijany sprawca będzie ponosił wszystkie koszty szkód osobiście, co niestety wymaga procesu sądowego. Nawet jeśli posiadałby polisę OC w życiu prywatnym, co jest mało prawdopodobne, to polisa nie da mu ochrony, ponieważ standardowo we wszystkich umowach dobrowolnych wyłączone z odpowiedzialności są sytuacje, w których sprawca wyrządził szkodę po pijanemu. To odróżnia umowy OC w życiu prywatnym od OC samochodowego. W OC samochodowym to towarzystwo ubezpieczeniowe jest zawsze odpowiedzialne za pokrycie szkód, a dopiero potem domaga się zwrotu wypłaconych kwot od pijanego sprawcy.

Jeżeli masz AC i będziesz mieć kolizję z osobą będącą pod wpływem alkoholu, najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie szkody ze swojej umowy i naprawienie szkód. I dopiero ubezpieczyciel będzie mógł żądać tych pieniędzy od sprawcy, i jeśli mu się uda nie stracisz zniżek za AC.

Źródło: rankomat.pl

mojeauto.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPraktyczne wskazówki – mocowanie opasaniem
Następny artykułZmieniają się zasady delegowania pracowników!