Strona główna Aktualności Dnia Od 2023 r. ponowny wzrost stawek diet. Nie nadążamy za galopującą inflacją

Od 2023 r. ponowny wzrost stawek diet. Nie nadążamy za galopującą inflacją

1117
0
5/5 (3)

W przyszłym roku czeka nas kolejna podwyżka stawek diet i ryczałtów noclegowych oraz tak zwanej „kilometrówki”. Powodem takiego stanu rzeczy jest wciąż rosnąca inflacja, która w lipcu wyniosła już 15,5%.

Przypomnijmy, że od 28 lipca weszło w życie rozporządzenie zmieniające wysokość należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Stawka za dietę została podwyższona po raz pierwszy od 9 lat i wynosi obecnie 38 zł.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dzienna dieta w podróży służbowej zostanie podniesiona ponownie od 2023 roku – tym razem o 7 zł i wyniesie 45 zł.

Zmianie ulegną również diety i limity związane z zagraniczną podróżą służbową, które nie były aktualizowane od marca 2013 roku. Zmiany w zakresie diet obejmą 31 państw, a limitów noclegowych – 42 państwa. Przykładowo we Włoszech dzienna  dieta wzrośnie z 48 euro do 53 euro, natomiast limit noclegowy zostanie podwyższony z 174 euro do 192 euro. Przypominamy, że powyższe składniki mogą być nadal wypłacane – np. w ramach bezpiecznej UMOWY O ŚWIADCZENIE USŁUG KIEROWANIA POJAZDEM

Ministerstwo Infrastruktury pracuje również nad podwyższeniem tak zwanej „kilometrówki”, czyli rekompensaty za użytkowanie prywatnego samochodu w celach służbowych. W tym przypadku ostatnia zmiana stawek miała miejsce w 2009 roku.

O szczegółach będziemy informować Państwa w kolejnych artykułach.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułAplikacja VTS #7 Aktualizujemy kwoty diet i ryczałtów w związku ze zmianą przepisów
Następny artykułFrancja – kolejne zmiany stawek płacy minimalnej
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj