Strona główna Aktualności Dnia Od 2023 r. zmiany w operacjach transportowych na terenie Wielkiej Brytanii

Od 2023 r. zmiany w operacjach transportowych na terenie Wielkiej Brytanii

908
0
5/5 (1)

Już od początku roku 2023 firmy transportowe z krajów Unii Europejskiej stracą prawa do wykonywania na Wyspach operacji dopuszczanych dotychczas przez prawo wspólnotowe. To skutek nowych regulacji wynikających z umowy o handlu i współpracy (TCA) podpisanej między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
Ażeby odzwierciedlić prawa dostępu do transportu drogowego objęte w TCA, Wielka Brytania usuwa z ustawodawstwa krajowego:

1. prawo przewoźników z siedzibą w państwach członkowskich UE do wykonywania przewozów kabotażowych przy wjeździe do Wielkiej Brytanii bez ładunku;

2. prawo przewoźników z siedzibą w państwach członkowskich UE do wykonywania transportu kombinowanego (tj. niektórych rodzajów transportu intermodalnego, gdzie towary są przewożone w tej samej jednostce ładunkowej lub pojeździe z wykorzystaniem dwóch lub więcej rodzajów transportu);

3. prawo przewoźników z siedzibą w państwach członkowskich UE do odbioru towarów w Wielkiej Brytanii, a następnie udania się do kraju spoza UE w celu pozostawienia tych towarów (tzw. „ruch trójstronny”) przy użyciu licencji wspólnotowej.
Firmy Transportowe aby wykonywać przejazdy w ruchu trójstronnym będą musiały mieć zezwolenie wydane przez Europejską Konferencję  Ministrów Transportu (ECMT).
Zezwolenia ECMT wspierają brytyjskich operatorów wykonujących podobne trójstronne ruchy drogowe między państwami UE i innymi krajami.

Karolina Grzelec,

Prawnik

Kancelaria Prawna Viggen

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPrzypominamy o zmianach dotyczących bazy eksploatacyjnej od 1 stycznia 2023 roku
Następny artykułUwaga – zmiany w wysokości opłat drogowych
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj