Strona główna Aktualności Dnia Od marca czeskie opłaty drogowe zależne od emisji CO2. Nad wdrożeniem dyrektywy...

Od marca czeskie opłaty drogowe zależne od emisji CO2. Nad wdrożeniem dyrektywy pracują kolejne kraje.

142
0
5/5 (2)

Czechy to kolejny kraj, który wprowadzi dodatkową opłatę za emisję CO2 w ramach unijnych wymogów. Nowa kwota będzie doliczana do opłat drogowych, uwzględniając podział na pięć klas. Zasady te zaczną obowiązywać od 1 marca 2024 roku.

Ciężarówki zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 lipca 2019 roku, a także nowsze pojazdy w bardziej paliwożernych konfiguracjach, trafią do Klasy 1 emisji CO2 i zapłacą maksymalną opłatę. Bardziej ekonomiczne diesle trafią do Klasy 2 lub Klasy 3, mając kilkuprocentowe zniżki na nowej opłacie. Ciężarówki hybrydowe znajdą się w Klasie 4 i zapłacą połowę nowej opłaty, natomiast pojazdy elektryczne lub wodorowe znajdą się w Klasie 5, w ogóle nie płacąc za emisję CO2.

Kalkulator nowej opłaty nie jest jeszcze dostępny. Zostanie on udostępniony dopiero w momencie, gdy rozporządzenie regulujące nowe opłaty (č. 240/2014 Sb.) zostanie ostatecznie zatwierdzone.

Kolejnymi krajami, które planują wdrożenie dyrektywy są Dania oraz Słowacja. Nie znamy jednak jeszcze dokładnych dat.

Karolina Grzelec – prawnik,

Kancelaria Prawna Viggen

Oceń artykuł

Poprzedni artykułAplikacja VTS: NOWOŚĆ – generowanie masowej ewidencji dla kierowców
Następny artykułCzarne skrzynki w samochodach obowiązkowe już od lipca
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj