Strona główna Aktualności Dnia Planujesz przewozy kabotażowe w Danii? Pamiętaj o zgłoszeniu

Planujesz przewozy kabotażowe w Danii? Pamiętaj o zgłoszeniu

1441
0
5/5 (1)

Od 1 stycznia 2021 r. Dania wprowadziła nowe przepisy w zakresie kabotażu. Kierowców, którzy wykonują takie operacje, obowiązuje duńska stawka płacy minimalnej. Do końca marca przepisy weryfikowane były bez konsekwencji, jednak od 1 kwietnia 2021 r.  służby rozpoczęły regularne kontrole pojazdów ciężarowych i dostawczych.

Strona duńska informuje, że pojawiają się przypadki braku rejestracji kierowców jak również wyłapywane są przy okazji inne naruszenia dotyczące czasu pracy kierowców oraz tachografów. Dla przykładu – 13 kwietnia w okolicach Kolding skontrolowany został polski przewoźnik u którego stwierdzono manipulację na tachografie. Nałożona kara wyniosła 225 tys. DKK, czyli prawie 140 tys. złotych! Uwaga – Duńczycy kontrolują nie tylko na drodze. Do łapanek dochodzi również na parkingach – policja blokuje wyjazd z miejsc postojowych na których kierowcy odbierają odpoczynek.

Wracając do kabotażu – należy mieć na uwadze, że zgodnie z nowelizacją przepisów, przewoźnik ma obowiązek rejestrować operacje w zakresie kabotażu, kabotażu autobusowego lub transportu kombinowanego w Rejestrze Przewozów Zagranicznych. Ponadto kierowca musi otrzymywać wynagrodzenie z godnie z minimalną stawką godzinową, a także posiadać przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. W razie kontroli kierowca powinien przedstawić:

  • zgłoszenie delegowania
  • umowę o pracę
  • potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia

Za brak rejestracji lub błędy w zgłoszeniu przewoźnik zostanie ukarany grzywną w wysokości 10 tys. DKK (ok. 6 tys. złotych). Jeśli w trakcie kontroli organ stwierdzi, że kierowca nie miał wypłacanego minimalnego wynagrodzenia, kara może wzrosnąć nawet do 35 tys. DKK.

W ZGŁOSZENIU KABOTAŻU WSKAZUJEMY:

  • nazwę i adres przedsiębiorstwa, które wykonuje przewóz;
  • dane kontaktowe;
  • informacje dotyczące pojazdu (m. in. numer rejestracyjny);
  • datę rozpoczęcia operacji transportowej;
  • datę zakończenia operacji transportowej;
  • imię i nazwisko kierowcy

DANIA – INSTRUKCJA ZGŁASZANIA PRZEWOZÓW

Aktualna stawka godzinowa w Danii wynosi 164,96 DKK (czyli około 100 złotych).

Oceń artykuł

Poprzedni artykułObostrzenia dla transportu w Europie – stan na 16 kwietnia 2021 r.
Następny artykułZmiana stawek płacy minimalnej we Francji
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj