Strona główna Aktualności Dnia Polski sektor transportowy liderem w wykorzystaniu środków unijnych

Polski sektor transportowy liderem w wykorzystaniu środków unijnych

548
0
No Ratings Information Message

Polski sektor transportowy liderem w wykorzystaniu środków unijnych dostępnych w perspektywie finansowej 2014-2020. Sektor ten jest jednym z najbardziej zaawansowanych spośród wszystkich sektorów. Jak informuje MIiB, zawarto już umowy o dofinansowanie na realizację ok. 1000 km autostrad i dróg ekspresowych oraz na modernizację ponad 500 km linii kolejowych.

Ocena KE

„Komisja Europejska bardzo pozytywnie ocenia tempo wdrażania polskich projektów transportowych. W tym przypadku nie tylko zdecydowanie przekraczane są nakładane przez Radę Ministrów cele roczne w zakresie wydatkowania środków na inwestycje, ale też do rozliczenia z Komisją przedstawiamy kwoty wyższe niż zostały zadeklarowane wcześniej” – powiedział cytowany na stronie mib.gov.pl, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Dla 150 umów o dofinansowanie poziom zakontraktowania środków unijnych na transport w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020 przekroczył 58 proc. Do końca roku wysokość kontraktacji ma wynieść ok. 63 proc. W przypadku GDDKiA kontrakcja dla 38 umów o dofinansowanie przekroczyła 62 proc.

Polskie projekty w KE

Polska w ramach POIiŚ przekazała do Komisji Europejskiej 54 duże projekty. 43 projekty zostały zatwierdzone. Najwięcej dokumentacji i realizacji inwestycji opracowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA wysłała do Komisji Europejskiej 32 projekty, z czego dla 29 uzyskała zatwierdzenie realizacji. „Beneficjenci realizujący projekty transportowe, podlegający resortowi transportu, spełnili lub wkrótce spełnią wszystkie cele stawiane do osiągnięcia do końca 2018 r.” – czytamy na stronie mib.gov.pl.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułJakie działania należy podjąć po śmierci pracownika?
Następny artykułKREPTD – musisz odbierać podwójne przerwy i odpoczynki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj