Strona główna Aktualności Dnia Precedensowy wyrok na korzyść podwykonawcy! Specjalne podziękowania dla dr Mariusza Miąsko i...

Precedensowy wyrok na korzyść podwykonawcy! Specjalne podziękowania dla dr Mariusza Miąsko i Kancelarii Prawnej Viggen!

1033
0
5/5 (8)

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dr Mariusz Miąsko oraz Zespół Kancelarii Prawnej Viggen Sp. J. otrzymali specjalne podziękowania od klienta – podwykonawcy poszkodowanego przy rozbudowie drogi wojewódzkiej nr. 690. Roszczenia będące przedmiotem procesu, zostały zasądzone w pełni na korzyść przedsiębiorcy reprezentowanego przez Zespół KPV.

Poniżej publikujemy treść podziękowań oraz komentarz dr Mariusza Miąsko do wyroku:

Komentarz dr Mariusza Miąsko tuż po ogłoszeniu wyroku:

“Po długiej batalii wygraliśmy dziś dla naszego Klienta precedensowy proces w sprawie odpowiedzialności solidarnej inwestora pomimo, że podwykonawca NIE był zgłoszony do inwestora przez Generalnego Wykonawcę !!! Podniosłem przed sądami obu instancji, że fakt braku zgłoszenia podwykonawcy nie może warunkować wypłaty środków dla podwykonawcy, ponieważ obowiązek zgłoszenia podwykonawcy do inwestora ciąży nie na podwykonawcy lecz na generalnym wykonawcy a obowiązek sprawowania pieczy nad inwestycją spoczywa na inwestorze a nie na podwykonawcy. Wskazałem, że powoływanie się przez Inwestora oraz GW na sam fakt braku zgłoszenia nie może ograniczać podwykonawcy budowlanego w prawach do dochodzenia roszczeń od inwestora, ponieważ okoliczność taka tworzyłaby de facto “stan przestępstwa doskonałego” – gdy inwestor i GW umawiają się … lub co najmniej tolerują brak zgłoszenia podwykonawcy licząc, że nie będzie on w stanie odzyskać należności za budowę ani od GW ani od Inwestora. Wykazałem, że dodatkowo w takiej sytuacji wystąpiłaby okoliczność bezpodstawnego wzbogacenia po stronie Inwestora lub GW, kosztem podwykonawcy. Sądy obu instancji w 100% zgodziły się z moją argumentacją za co należy serdecznie podziękować ! Sądy obu instancji słusznie zauważyły, że dla skutecznego dochodzenia roszczeń w trybie art. 647 zn1 kc (odpowiedzialności solidarnej inwestora i GW) wystarczy aby podwykonawca wykazał, iż faktycznie to on wykonał konkretne roboty budowlane. Orzeczenie (kończące tok instancji) jest PRZEŁOMOWE, ponieważ podważa dotychczasową narrację inwestorów (np. GDDKIA), odmawiających wypłatę podwykonawcom budowlanym należności w trybie odpowiedzialności solidarnej tylko dlatego, że GW nie zgłosił podwykonawcy do inwestora a ten ostatni udawał, że nie wie kto faktycznie realizuje budowę lub dopuścił się rażącego niedbalstwa w zakresie sprawowania nadzoru nad własną inwestycją. Wyrok jest rozstrzygający w sprawie i stanowi PRZEŁOM. Orzeczenie podważa dotychczasową orzecznictwo sądy i praktykę GDDKIA. Najwyższa pora aby inwestorzy podlegli Ministerstwu Infrastruktury (Oddziały GDDKiA) zaczęli rozliczać podwykonawców w trybie odpowiedzialności solidarnej za roboty budowlane zrealizowane w trakcie wielu ostatnich lat w trakcie których Generalni Wykonawcy nie zgłaszali podwykonawców do Inwestora. Czekamy zatem na dobre wieści z Ministerstwa Infrastruktury oraz GDDKiA.

Pozdrawiam serdecznie,

dr Mariusz Miąsko, Prezes Kancelarii Prawnej Viggen” 

Jednocześnie zapraszamy do kontaktu wszystkich przedsiębiorców – podwykonawców, którzy borykają się z problemem niewypłacenia środków za wykonanie konkretnych robót.

jak@viggen.pl,  tel.: 519 140 984

biuro1@viggen.pl, tel.: 509 982 577

Oceń artykuł

Poprzedni artykułRozliczaj kierowców zgodnie z Pakietem Mobilności z aplikacją VTS dla profesjonalistów!
Następny artykułOd lipca zmiana stawek płacy minimalnej w Niemczech
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj