Strona główna Aktualności Dnia Przewóz bez mocowania – kto ponosi odpowiedzialność?

Przewóz bez mocowania – kto ponosi odpowiedzialność?

1633
0
5/5 (6)

Przewóz bez mocowania – kto ponosi odpowiedzialność? Kierowcę, który dopuścił się tego naruszenia zatrzymali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Ładunek nie był zabezpieczony pasami, które kierowca posiadał.

Przewóz bez mocowania – kto ponosi odpowiedzialność?

Jak informuje GITD, kierowca „tłumaczył kontrolującym go inspektorom, że przewoził płyty stropowe powoli i na krótkim odcinku drogi”. Część z nich wystawała ponad burty naczepy.

Pojazd, którym przewożono płyty stropowe, zwrócił uwagę inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Po zatrzymaniu ciężarówki do kontroli wyszło na jaw, że kierowca przewoził ładunek bez zabezpieczenia. Część płyt wystawała ponad burty naczepy. Kierowca zobowiązany został do prawidłowego zabezpieczenia ładunku. Mężczyzna ukarany został mandatem karnym.

 

Prawidłowe mocowanie ładunku

Jedną z najczęstszych przyczyn szkód w transporcie rzeczy jest nieprawidłowe mocowanie ładunków. Powszechnie bardzo niesłusznie twierdzi się, iż za szkodę wynikłą z nieprawidłowego zamocowania ładunków odpowiedzialność, co do zasady ponosi przewoźnik. Jednak stan prawny nie pozostawia, co do zasady wątpliwości, iż za szkody powstałe w wyniku błędnego mocowania ładunku odpowiada, zasadniczo nie przewoźnik, lecz nadawca, a w pewnych sytuacjach także odbiorca. Temat ten będzie poruszany podczas szkolenia, które odbędzie się 25 września w Modlnicy k. Krakowa. Więcej o szkoleniu pod adresem: https://jazdaprawna.pl/terminarz-szkolen/.

 Czytaj także:

Oceń artykuł

Poprzedni artykułAutobusy szkolne pod lupą ITD
Następny artykułWzmożone kontrole płacy minimalnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj