Strona główna Aktualności Dnia Przewóz regularny z naruszeniem zezwolenia – jaka kara dla przedsiębiorcy?

Przewóz regularny z naruszeniem zezwolenia – jaka kara dla przedsiębiorcy?

238

Przewóz regularny z naruszeniem zezwolenia – 10 tys. zł kary może otrzymać przedsiębiorca, którego kierowca wykonywał przewóz regularny z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu.

Przewóz regularny z naruszeniem zezwolenia

15 listopada na terenie Murowanej Gośliny inspektorzy z WITD w Poznaniu zatrzymali do kontroli autobus linii komunikacyjnej. W toku kontroli okazało się, że kierowca wykonywał przewóz regularny z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu. Kierowca głównie nie przestrzegał ustalonej trasy i nie przyjeżdżał na wyznaczone trasy. Do przewozu regularnego zamiast przepisowego autobusu wykorzystany był dziewięcioosobowy samochód osobowy typu bus.

Naruszenia czasu pracy

Kierowca nie zastosował się także do obowiązków związanych z czasem pracy kierowcy. Zatrzymany nie przestrzegał odpoczynków, które powinny wynosić 11 godzin, a kierowca skracał je do 9 godzin. Jak informuje GITD, w okresie objętym kontrolą, czyli 29 dni, wypoczynek był krótszy aż w 22 dniach.

10 tys. kary

Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone sankcją w maksymalnej kwocie, czyli 10 tysięcy złotych.

Przewóz regularny 

Krajowe regularne przewozy osób dzielą się zasadniczo na dwie grupy, do 50 oraz powyżej 50 km. Rozporządzenie 561/2006 WE nie stanowi źródła prawa pracy dla regularnych przewozów osób na liniach do 50 km. W tym zakresie na gruncie krajowego prawa pracy wydzielono w ustawie o czasie pracy kierowców w znacznej części autonomiczny rozdział 4a. Reguluje on wyłącznie zagadnienia prawa pracy tej grupy transportu oraz kierowców.

Rozporządzenie 561/2006 WE oraz umowa AETR stanowią natomiast źródło prawa pracy dla transportu regularnego osób realizowanego na liniach powyżej 50 km.

 

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here