Strona główna Aktualności Dnia Przewóz z ładunkiem bez mocowania

Przewóz z ładunkiem bez mocowania

519
No Ratings Information Message

Przewóz z ładunkiem bez mocowania. W ten sposób podróżował kierowca ciężarówki marki Volvo, który przewoził betonowe elementy na otwartej platformie. Do kontroli doszło w czwartek przez podkarpackich inspektorów ITD na MOP-ie Paszczyna Północ przy podkarpackim odcinku autostrady A4.

Podróż z ładunkiem bez mocowania

W toku kontroli okazało się, że betonowe bloczki były w niewystarczający sposób zamocowane. Stanowiło to zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Towar zlokalizowany był na otwartej platformie. „Źle zabezpieczony i nieumocowany ładunek, odpowiednio do jego ciężaru i właściwości, może w określonych sytuacjach zakłócić stateczność pojazdu, wypaść z niego i w konsekwencji doprowadzić do bardzo groźnego w skutkach zdarzenia drogowego” – przypomina GITD.

Kierowca ukarany został mandatem w wysokości 500 zł oraz zobligowany do prawidłowego zabezpieczenia przewożonego ładunku.

Prawidłowe mocowanie ładunku

Jedną z najczęstszych przyczyn szkód w transporcie rzeczy jest nieprawidłowe mocowanie ładunków. Powszechnie bardzo niesłusznie twierdzi się, iż za szkodę wynikłą z nieprawidłowego zamocowania ładunków odpowiedzialność, co do zasady ponosi przewoźnik. Jednak stan prawny nie pozostawia, co do zasady wątpliwości, iż za szkody powstałe w wyniku błędnego mocowania ładunku odpowiada, zasadniczo nie przewoźnik, lecz nadawca, a w pewnych sytuacjach także odbiorca. Temat ten będzie poruszany podczas szkolenia, które odbędzie się 25 września w Modlnicy k. Krakowa. Więcej o szkoleniu pod adresem: https://jazdaprawna.pl/terminarz-szkolen/.

 

 Czytaj także:

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko