Strona główna Aktualności Dnia Samochody muszą być cichsze

Samochody muszą być cichsze

713
0
No Ratings Information Message

Parlament Europejski opowiedział się za zaostrzeniem norm emisji hałasu dla samochodów osobowych i ciężarowych. Nowe zasady miałyby obowiązywać od 2019 r.

 Europosłowie chcą, by dopuszczalny poziom hałasu dla samochodów osobowych został obniżony z 74 dB (tak jest obecnie) do 68 dB. Pojazdy o większej mocy, np. sportowe, będą mogły przekroczyć dopuszczalny poziom o 2 – 6 dB. Komisja środowiska PE żądała limitu dla aut sportowych na poziomie 71 dB, ale propozycja ta nie przeszła w głosowaniu.

Normy hałasu dla największych ciężarówek (ponad 12 ton) pozostaną na dotychczasowym poziomie 81 dB.

Europosłowie proponują również system znakowania, informujący o poziomie emisji hałasu wydawanego przez pojazdy. Podobny system jest już używany do określenia zużycia paliwa, poziomu hałasu opon oraz emisji CO2.

Z kolei samochody z napędem hybrydowym i elektrycznym – obecnie niemal bezgłośne – powinny być wyposażone w systemy dźwiękowe ostrzegające przechodniów.

Badania Europejskiej Agencji Środowiska wskazują, że połowa mieszkańców miast w UE jest narażona na wysoki poziom hałasu komunikacyjnego, przekraczający 55 dB. Długotrwałe narażenie na hałas komunikacyjny może powodować fizyczne zmęczenie i zakłócać prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz prowadzić do powstania różnych chorób, w tym chorób układu krążenia.

wnp.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułRzeczpospolita pisze na temat rządowego projektu utraty licencji i CKZ za 2 naruszenia w firmie transportowej
Następny artykułOdpowiedź "Lobbysty"