Strona główna Aktualności Dnia Słowackie Ministerstwo transportu odpowiada KPV w sprawie testowania kierowców

Słowackie Ministerstwo transportu odpowiada KPV w sprawie testowania kierowców

970
0
5/5 (4)

Słowackie Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky odniosło się do pisma, które zostało wystosowane przez Kancelarię Prawną Viggen w dniu 3 listopada 2020 r. Wnioskowaliśmy wtedy o zrezygnowanie z wymagania od kierowców w transporcie międzynarodowym przedkładania testów RT-PCR z negatywnym wynikiem. W naszej opinii było to działanie, które godzi w interesy obu stron – zarówno polskiej jak i słowackiej, gdyż strona polska nie byłaby w stanie zapewnić takiej ilości testów RT-PCR (przypomnijmy, że nie mogły być starsze niż 72 godziny), natomiast strona słowacka miałaby problemy w zapewnieniu ciągłości dostaw wewnątrz kraju.

W odpowiedzi na nasz wniosek ministerstwo wskazało, że pismo Kancelarii Prawnej Viggen zostało doręczone w czasie, gdy na Słowacji obowiązywał bezwzględny zakaz wychodzenia, a ministerstwo prowadziło rozmowy w zakresie funkcjonowania transportu z przedstawicielami słowackich przewoźników. Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky poinformowało, że stanowisko Kancelarii Prawnej Viggen również zostało wzięte pod uwagę w trakcie konsultacji.

Jeszcze na początku listopada otrzymywaliśmy informacje, że testy z negatywnym wynikiem musiał przedłożyć każdy przekraczający granicę – na tamtą chwilę nie istniały żadne wyjątki od tej zasady. Oczywiście miało to związek również z zakazem wychodzenia oraz akcją powszechnego testowania, którą słowackie władze przeprowadziły w terminach 31.10.2020 – 01.11.2020 oraz 7.11.2020 – 8.11.2020. Ostatecznie Słowacja umożliwiła przekraczanie granic kierowcom w transporcie międzynarodowym bez konieczności przedkładania testów RT-PCR z negatywnym wynikiem. Taką decyzję przyjęliśmy z ulgą, gdyż Słowacja na tle innych krajów europejskich wykazuje specyficzne, bardzo rygorystyczne podejście do pandemii i tak naprawdę to co oczywiste w innych państwach niekoniecznie znajduje zastosowanie u naszych południowych sąsiadów. I jeszcze ciekawostka – jeśli absurdem wydaje się pomysł nakładania na każdego kierowcę funkcjonującego w ramach transportu międzynarodowego konieczności okazywania testu przy przekraczaniu granicy, to w jakich kategoriach rozpatrzymy zakaz sprzedaży artykułów innych niż te pierwszej potrzeby w otwartych sklepach wielkopowierzchniowych? Tak właśnie na chwilę obecną wygląda handel na Słowacji.

Nasza uwaga cały czas zwrócona jest w stronę Słowacji, gdyż 23 oraz 24 stycznia zaplanowano kolejną akcję powszechnego testowania. W tych dniach mogą być przeprowadzane wzmożone kontrole przestrzegania reżimu sanitarnego. W związku z tym apelujemy do przewoźników o czujność – prosimy o wyposażenie kierowców w płyn do dezynfekcji, gumowe rękawice oraz Osvedčenie pre pracovníkov v medzinárodnej doprave, które można pobrać pod linkiem:

https://www.mindop.sk/ministerstvo-1/statny-dopravny-urad-4/upozornenia-covid-19/aktualizacia-profesionalni-vodici-vynimka-z-domacej-izolacie-karanteny-33428

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Adriana Kominowska – ekspert działu Silnik Prawny, absolwentka Szkoły Prawa Słowackiego na WPiA UJ

Oceń artykuł

Poprzedni artykułMandat bez możliwości odmowy – SZALONY i niekonstytucyjny projekt poselski !!!
Następny artykułKancelaria Prawna Viggen pomoże wytoczyć powództwo za nielegalny LOCKDOWN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj