Strona główna Aktualności Dnia Światła mijania do Trybunału

Światła mijania do Trybunału

967
0
No Ratings Information Message
Szykuje się kolejna runda w batalii o obowiązkową jazdę na światłach cały rok przez cały dzień. Tym razem w roli sędziego powołany zostanie Trybunał Konstytucyjny, a w roli atakującego ponownie Prawo i Sprawiedliwość, które ze skargą na ten przepis zamierza wystąpić do Trybunału.
 
Kiedy 1 kwietnia br. pisaliśmy na naszych stronach, że w związku z opublikowanymi wynikami nowych badań Unia Europejska nie będzie już forsować wprowadzania obowiązkowej jazdy na światłach (także tych do jazdy dziennej) przez cały rok i że nasze władze rozpoczęły już nawet wstępne prace nad zmianami prawa w tym zakresie, nie sądziliśmy, iż nasz primaaprilisowy żart już wkrótce może okazać się wręcz proroczy. W ubiegłym tygodniu posłowie Prawa i Sprawiedliwości podjęli decyzję (zatwierdził ją już klub parlamentarny) o złożeniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego na niezgodność z prawem przepisów wprowadzających taki obowiązek. Jest już gotowy nawet wniosek, który w przeciągu góra dwóch tygodni powinien trafić do TK.
Batalia o konieczność jazdy z włączonymi światłami na dobre wybuchła przed trzema latami. Wówczas to zmiana przepisów kodeksu drogowego wprowadziła ten obowiązek (od 17 kwietnia 2007 r.), bez względu na porę roku, porę dnia, czy panujące na drogach warunki drogowe. Wcześniej, przypomnijmy, obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę był tylko w okresie zimowym, pomijając oczywiście sytuacje ograniczonej widoczności na drodze.
Minął rok, a do Sejmu trafił projekt zmian ustawy Prawo o ruchu drogowym autorstwa posłów PiS. Twierdzili oni wówczas, że jazda na światłach przez cały rok zwiększyła liczbę wypadków na drogach, a ofiarami bezsensownego przepisu są głównie piesi i rowerzyści. Przytaczali dane, zgodnie z którymi, mimo wprowadzenia nowych przepisów, liczba wypadków na drogach zwiększyła się. Obrońcy tego przepisu, co ciekawe, również powoływali się na statystyki mówiące jednak, iż liczba wypadków drogowych… zmalała. Efekt był taki, że projekt ustawy, który miał przywrócić „stare” prawo w tej materii przepadł już na etapie prac w komisjach i nie trafił pod obrady posłów.
Minęły kolejne dwa lata i znowu staniemy przed ponowną dyskusją o słuszności używania świateł mijania za każdym razem, kiedy tylko wyruszymy w drogę naszym autem. Powodem zapowiedź skierowania skargi do Trybunału Konstytucyjnego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jako główny argument zamierzają tym razem wytoczyć w pierwszej kolejności „prawnicze” działa. Zebrane bowiem zostały opinie prawników oraz konstytucjonalistów, wg których przygotowane i uchwalone w 2007 roku przepisy były niezgodne z procesem legislacyjnym. Tym samym nie powinny one w ogóle obowiązywać.
Oczywiście jednocześnie można usłyszeć szereg innych zarzutów, znanych już z wcześniejszych dyskusji w tym temacie. Po pierwsze, jazda na światłach przez całą dobę zwiększa koszty użytkowania auta. Wg posłów PiS o ok. 300 zł rocznie. Na ten koszt składają się m.in. częściej przepalające się żarówki (ich sprzedaż wzrosła w ostatnim czasie o 60%), szybciej zużywający się akumulator (nawet o połowę), czy wreszcie zwiększone o ok. 1,5% zużycie paliwa. Ponownie pojawia się także zarzut, że jazda na światłach wcale nie zwiększa bezpieczeństwa na naszych drogach. A fakt, że statystyki w tym zakresie nieznacznie się polepszyły, to głównie następstwo oddania do użytku nowych kilometrów lepszych i bezpieczniejszych dróg.
 
Źródło: mojeauto.pl 
Wojciech Traczyk  
Co na to obrońcy obowiązujących przepisów? Także wysuwają w pierwszej kolejności dane dotyczące liczby wypadków, porównując te sprzed wprowadzenia obowiązku jazdy na światłach z danymi z ostatnich dwóch lat. Włączone światła to lepsza widoczność danego samochodu, nawet w dobrych warunkach pogodowych. Szczególnie ważne jest to dla osób starszych oraz tych, które mają różne wady wzroku. 
Z takim stanowiskiem zgadza się również policja, według której bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze i wszelkie przepisy dotyczące ruchu drogowego powinny być temu bezpieczeństwo w pierwszej kolejności podporządkowane.
Jaka więc czeka nas przyszłość w kwestii świateł mijania i jazdy z nimi przez całą dobę? Skarga do Trybunału miała wpłynąć w przeciągu dwóch tygodni. Czy jednak w obliczu sobotniej tragedii to się zmieni – nie wiadomo. Autorzy wniosku do TK uważają, że sprawa może zostać rozstrzygnięta jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Jeśli by tak się rzeczywiście stało, być może w wakacyjną podróż nie musielibyśmy już jechać z włączonymi światłami.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułUWAGA!!! Tak nie wolno wypełniać Zaświadczeń o Działalności Kierowców
Następny artykułCzy i kiedy pracodawca może pozyskiwać dane osobowe o pracownikach korzystających z ochrony związku zawodowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj