Strona główna Aktualności Dnia Szwajcaria wprowadza zakaz odbierania odpoczynków w kabinie

Szwajcaria wprowadza zakaz odbierania odpoczynków w kabinie

629
0
5/5 (2)

Od 1 stycznia 2022 r. w Szwajcarii będzie obowiązywał zakaz odbierania odpoczynków tygodniowych w kabinie.

Szwajcaria idzie w ślady UE, regulując okresy odpoczynku dla kierowców ciężarówek – zakazane będzie spędzanie regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w kabinie pojazdu.

Nowa Ustawa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. – poinformowała minister transportu Simonetta Sommaruga. Chodzi o zapobieganie zakłóceniom konkurencji.

Zakaz spania w kabinie ma również zapobiegać dumpingowi socjalnemu. Thierry Burkart (FDP) stwierdził, że warunki pracy kierowców zawodowych w Szwajcarii są naprawdę dobre. „Aby stworzyć równe szanse w konkurencji z zagranicznymi firmami transportowymi opowiadam się za przyjęciem prawa UE” – powiedział Burkart, który jest również głównym prezesem szwajcarskiego stowarzyszenia pojazdów użytkowych Astag.

Konserwatywny poseł Schaffhausen Hannes Germann odpowiedział, że szwajcarscy kierowcy zawodowi w rzeczywistości nie są objęci tym rozporządzeniem. Mogą wrócić do domu na weekend. „Nie powinniśmy stosować takich zasad i traktować protekcjonalnie pewnych grup kierowców” – powiedział.

Szwajcarska „Inicjatywa Alpejska” decyzję o zakazie odbierania odpoczynku w kabinie przyjęła z zadowoleniem. Stwierdzono, że tylko wtedy, gdy warunki pracy i ceny w drogowym i kolejowym transporcie towarowym będą porównywalne, można osiągnąć pożądane przeniesienie transportu towarowego na kolej. „Przy tak niskich obecnie cenach w transporcie drogowym nie jesteśmy w stanie w pełni wdrożyć polityki transferu towarów, która jest pożądana przez ludzi i zakorzeniona w konstytucji” – powiedziała wiceprzewodnicząca Inicjatywy Alpejskiej Marina Carobbio Guscetti. (SP).

W UE zakaz spędzania regularnych tygodniowych okresów odpoczynku trwających co najmniej 45 godzin w ciężarówce został uchwalony latem 2020 r. w ramach tzw. „Pakietu Mobilności I”. Obowiązuje od końca sierpnia.

Źródło: https://www.dvz.de/

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZakazy jazdy w Czechach. Uwaga – już dziś od 13:00 dla niektórych typów pojazdów
Następny artykułPrzejścia graniczne ze Słowacją – nowe zasady od 9 lipca
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj