Strona główna Aktualności Dnia UWAGA! Od listopada nowe zasady kontroli drogowych!

UWAGA! Od listopada nowe zasady kontroli drogowych!

398
5/5 (10)

Już w listopadzie, a więc na długi weekend związany ze świętem Wszystkich Świętych w życie wejdą nowe przepisy rozporządzenia dotyczącego zasad kontroli ruchu drogowego. Policjanci rozporządzeniem uzyskali możliwość podejmowania kontroli w miejscach objętych zakazem postoju oraz dokonywanie kontroli w asyście innych służb, w tym nie muszących nosić munduru. Kolejne zmiany w życie wchodziły będą stopniowo po styczniu przyszłego roku i obejmą obowiązek spisania stanu licznika podczas kontroli drogowej.

Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji będące dysponentem rozporządzenia podkreśla, że wprowadzenie do rozporządzenia nowych wymogów jest wynikiem obserwacji prowadzonych przez służby i koniecznością usprawnienia systemu kontroli drogowej. Zmiana mająca największe znaczenie wchodzi w życie z dniem 7 listopada i dotyczy umożliwienia policjantom korzystania z miejsc, w których postój pojazdu jest zabroniony, czyli miejsc takich, jak choćby pobocza wzdłuż linii ciągłej, chodniki czy zatoki przystanków autobusowych. Warto również podkreślić, że kontrola stanu trzeźwości uległa uproszczeniu tak, aby kierowcy nie zwlekali z jej dokonaniem i przeprowadzeniem. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia zbędne stanie się przedstawianie się policjanta przed przystąpieniem do czynności kontrolnych.


Na kolejne zmiany kierowcy poczekać będą musieli do stycznia, kiedy to obligatoryjne podczas kontroli stanie się sprawdzenie stanu licznika i jego spisanie. Uprawnienia do zatrzymania dowodu rejestracyjnego oprócz policjantów uzyskają też funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.

 

Piotr Jan Tarasek

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here