Strona główna Aktualności Dnia VTS: Jak wystawić zdalnie e-urlopówkę dla swojego kierowcy?

VTS: Jak wystawić zdalnie e-urlopówkę dla swojego kierowcy?

851
0
3.67/5 (6)

Film pokazuje, w jaki sposób można zdalnie wystawić elektroniczną wersję Zaświadczenia o Działalności Kierowcy – czyli tzw.: „e-urlopówkę”, w sytuacji, gdy kierowca przykładowo nie dokonał wpisu manualnego na tachografie elektronicznym.

 

Zaświadczenie można podpisać elektronicznie i wysłać do kierowcy na jego telefon lub w dowolne inne miejsce. Jednocześnie, co ważne, wystawienie e-urlopówki powoduje automatyczne nadpisanie w programie VTS, typu aktywności kierowcy. Poza przypadkiem udokumentowania przez kierowcę PEŁNYM wpisem manualnym odpoczynku dziennego, tygodniowego oraz przerw i okresów krótszych niż przerwy – Zaświadczenie o działalności kierowcy nadal MUSI BYĆ stosowane w przypadkach w 5 (PIĘCIU) przypadkach:

1. nieudokumentowanych manualnie przerw i odpoczynków,

2. jazdy poza zakresem rozporządzenia 5612006 WE, urlopów wypoczynkowych (czyli daty „urlopówek” muszą odpowiadać datom wniosków urlopowych lub innych dokumentów urlopowych),

3. okresów w których kierowca przebywał na chorobowym,

4. gdy kierowca wykonywał inną pracę, niż prowadzenie pojazdu lub w związku z prowadzeniem pojazdu (np.: wykonywał przez kilka dni pracę mechanika na bazie i nie udokumentował tego wpisem manualnym),

5. przebywał w gotowości do prowadzenia pojazdu i także nie udokumentował tej okoliczności wpisem manualnym.

Po nowelizacji z 4 lutego 2014 roku, w brzmieniu wskazanym w rozporządzeniu 165/2014 (od 2 marca 2015 roku), wpisem manualnym w pozycji „odpoczynek” (łóżko) kierowca ma prawo udokumentować zarówno „przerwę w pracy”, jak również nie tylko „okresy dziennego odpoczynku”, lecz także już każdy „odpoczynek” – więc także odpoczynek tygodniowy – zarówno regularny, jak i skrócony. Zatem, całkowicie niesłuszny jest pogląd, mylnie propagowany przez jedno z tak zwanych centrów rozliczeniowych kierowców, jakoby Zaświadczenia nie obowiązywały – to oczywiste niezrozumienie zagadnienia i brak profesjonalizmu, na który dało się „nabrać” wielu przewoźników i kierowców – na ich szkodę podczas kontroli. Warto pamiętać, że BŁĘDNE DANE ZAPISANE NA PLIKU DDD tachografu cyfrowego, można legalnie SKORYGOWAĆ wyłącznie poprzez wystawienie ZAŚWAIDCZENIA DZIAŁALNOŚCI KIEROWCY. NIE PRZEWIDZIANO INNEJ PROCEDURY W PRAWIE UE. Jeśli zatem kierowca omyłkowo udokumentuje na TC dowolną aktywność, wówczas aby operator rozliczający kierowcę (np.: wykonujący ewidencję czasu pracy, lub wykonujący raport naruszeń, lub raport punktów karnych KREPTD, lub wyliczający report delegacji, lub listę płac kierowcy) mógł dokonać zmiany w pierwotnych zapisach plików ddd, to KONIECZNE JEST WYSTAWIENIE ZAŚWAIDCZENIA DZIAŁALNOSCI KIEROWCY, które należy „podpiąć” pod pliki ddd na programie rozliczającym (np. na programie VTS www.vtsproject.pl). W innym przypadku, zmiana nadpisania plików ddd, będzie bezprawna i nieskuteczna. Dlatego e-urlopówka (czyli elektroniczna wersja Zaświadczenia o Działalności Kierowców) jest tak wygodnym narzędziem, ponieważ po jej wystawieniu i podpisaniu elektronicznym podpisem, zaświadczenie AUTOMATYCZNIE „podpina się” bez udziału operatora, w miejscu „nadpisanego/zmienionego” pliku DDD. Dlatego opracowałem bardzo wygodny system wystawiania Zaświadczeń w formie e-urlopówek z niekwalifikowanym podpisem elektronicznym, które można przesłać do kierowcy do kabiny i okazać do kontroli w każdej chwili – zgodnie z jedną z obowiązujących WYTYCZNYCH KOMISJI EUROPEJSKIEJ DO ROZPORZĄDZENIA 561/2006 WE. Przedmiotowe zagadnienie wyjaśniłem szczegółowo w publikacji na moim portalu www.JazdaPrawna.pl w publikacji dostępnej pod linkiem: https://jazdaprawna.pl/zaswiadczenia-…

Pozdrawiam serdecznie,

dr Mariusz Miąsko

Wszystkie powyższe rozwiązania, stanowią źródło ogromnej wygody dla firm transportowych oraz ich kierowców oraz bezpośrednio obniżają wymiar kar dla firm transportowych.

VTS dla profesjonalistów to aplikacja do PRAWIDŁOWEGO I BARDZO SZYBKIEGO rozliczania kierowców zatrudnionych na podstawie Umów o Świadczenie Usług Kierowania Pojazdami lub umów o pracę.

PROGRAM JEST W PEŁNI DOSTOSOWANY DO PAKIETU MOBILNOŚCI. APLIKACJA UMOŻLIWIA RÓWNIEŻ ROZLICZANIE KIEROWCÓW NA UMOWACH CYWILNO-PRAWNYCH ORAZ KIEROWCÓW DO 3,5 T.

Zapytaj o ofertę dostosowaną do Twojej firmy!:

„Dołącz do firm, które powiedziały dość monopolowi programów do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców instalowanych na komputerach biurowych. Poczuj wolność dostępu do swojej aplikacji z dowolnego miejsca na świecie przez 24h na dobę. Koniec z godzinami ładowań plików, czasochłonnymi „aktualizacjami oprogramowania”, wykonywaniem kosztownych kopii zapasowych, błędnymi raportami i ceną nieadekwatną do potencjału wykorzystywanego w Twojej Firmie.”

Helpdesk programu oraz opieka merytoryczna w cenie!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ PREZENTACJĘ PROGRAMU I WERSJĘ TRIAL DLA SWOJEJ FIRMY!

biuro1@viggen.pl tel.: 509 982 577

jak@viggen.pl tel.: 519 140 984

ak@viggen.pl tel.: 786 137 850

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki
Tytuł projektu – „Wdrożenie systemu B2B w celu automatyzacji procesów biznesowych z Partnerami”
Beneficjent – VTS PROJECT sp. z o. o.
 
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO

Oceń artykuł

Poprzedni artykułWybierasz się do tych krajów? Pamiętaj o wymianie opon na zimowe!
Następny artykułOgraniczenia w ruchu 10 i 11 listopada
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj