Strona główna Aktualności Dnia Wielka Brytania: kolejne złagodzenia czasu pracy dla kierowców

Wielka Brytania: kolejne złagodzenia czasu pracy dla kierowców

529
0
5/5 (2)

Zjednoczone Królestwo ogłosiło tymczasowe złagodzenie przepisów dotyczących okresów prowadzenia pojazdu i odpoczynków zgodnie z Umową o handlu i współpracy z Unią Europejską.

Wprowadzenie kolejnych odstępstw jest uzasadnione wyjątkowymi okolicznościami wynikającymi ze skumulowanych skutków epidemii Covid-19, a także okolicznościami spowodowanymi niedoborem kierowców ciężarówek i deficytami paliwa, które zagrażają bezpieczeństwu łańcucha dostaw.

Zwolnienia mają zastosowanie do wszystkich czynności transportu drogowego w Wielkiej Brytanii od 4 do 31 października 2021 r, jednocześnie Departament Transportu zastrzega sobie prawo do cofnięcia lub zmiany tymczasowych zwolnień w przypadku zmiany okoliczności).

Odstępstwa mogą być stosowane tylko w niezbędnym zakresie i o ile nie zagrażają bezpieczeństwu dostaw i produkcji. Istnieje również wymóg, aby stosowanie zwolnień nie zagrażało bezpieczeństwu drogowemu. Należy także zapewnić kierowcy odpowiednie miejsce odpoczynku. W związku z tym stosowanie poluzowań należy również uzgodnić z zainteresowanymi kierowcami.

Zwolnienia obejmują:

  • dzienny czas prowadzenia pojazdu może zostać wydłużony cztery razy w tygodniu z 9 do 10 godzin lub
  • dwutygodniowy czas prowadzenia pojazdu można wydłużyć z 90 do 99 godzin.

Alternatywy dla tygodniowych okresów odpoczynku:

Rezygnacja z regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w okresie dwutygodniowym, pod warunkiem że kierowca skorzysta w tym dwutygodniowym okresie z dwóch skróconych okresów odpoczynku trwających co najmniej 24 godziny.

Każde skrócenie tygodniowego okresu odpoczynku jest kompensowane, jak zwykle, równoważnym okresem odpoczynku wykorzystanym przed końcem trzeciego tygodnia następującego po danym tygodniu. Okres odpoczynku uznawany za rekompensatę za skrócony tygodniowy okres odpoczynku musi być powiązany z regularnym tygodniowym okresem odpoczynku trwającym co najmniej 45 godzin (który można podzielić na 2 regularne tygodniowe okresy odpoczynku).

To odstępstwo nie może być stosowane w połączeniu z istniejącymi przepisami w zakresie transportu międzynarodowego, które w pewnych okolicznościach dopuszczają dwa następujące po sobie skrócone okresy odpoczynku.

Zwolnienie nie jest zalecane przez Ministerstwo dla kierowców pracujących w ruchu międzynarodowym . Wszystkie pozostałe przepisy pozostają w mocy, w tym wymóg odbycia przez kierowców co najmniej 45-minutowego okresu odpoczynku po 4,5 godzinach jazdy.

Obowiązkowe powiadomienia dotyczące stosowania odstępstw:

  1. Przewoźnicy muszą powiadomić Departament Transportu  wypełniając formularz i wysyłając kopię na adres RSSSFOLRCOVID19@dft.gov.uk .
  2. Powiadomienie jest również wysyłane, jeżeli w okresie od 12 lipca do 3 października 2021 r. kierowca skorzystał już z możliwości odstępstw dopuszczonych w tym czasie i wcześniej to zgłosił.
  3. Wypełnione powiadomienie uzupełniające dotyczące formularza wniosku o odstępstwo należy wysłać pocztą elektroniczną na adres RSSSFOLRCOVID19@dft.gov.uk nie później niż tydzień po zakończeniu odpowiedniego okresu (formularz uzupełniającego powiadomienia można również pobrać z linku powyżej) .

Ponadto kierowcy muszą odnotować na wydruku z tachografu  powód, dla którego zastosowano odstępstwo. Jest to standardowa procedura w sytuacjach wyjątkowych i ma zasadnicze znaczenie dla kontroli i egzekwowania ex post.

Informacje o tymczasowych odstępstwach w październiku zostaną również opublikowane na oficjalnej stronie informacyjnej Unii Europejskiej .

O szczegóły można zapytać w następujących punktach kontaktowych:

  • w godzinach pracy urzędu (9:00 do 17:00) wysyłając zapytanie na adres RSSSFOLRCOVID19@dft.gov.uk 
  • poza godzinami otwarcia pod numerem alarmowym 020 7944 5999.

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułMyto DE: Platforma do składania wniosków o zwrot środków dostępna od 3 listopada!
Następny artykułKierowcy nie wjadą do Włoch bez Green Pass-u? Od 11 października możliwe demonstracje
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen ak@vigen.pl tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj