Strona główna Aktualności Dnia Wytyczne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR w sprawie kierowców zawodowych...

Wytyczne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR w sprawie kierowców zawodowych – I. kwarantanna II. testy

477
5/5 (1)

Słowackie Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí oficjalnie odniosło się do pisma, które zostało wystosowane przez Kancelarię Prawną Viggen w dniu 3 listopada 2020. Organ wskazuje, że aktualne informacje o warunkach wjazdu cudzoziemców na terytorium Republiki Słowackiej można śledzić na stronie https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie- sr-during-an-Emergency.

  1. Ministerstwo zwraca ponadto uwagę, że aktualnie obowiązujące postanowienia dekretu § 7 ust. 1 litera a) Urzędu Zdrowia Publicznego Republiki Słowackiej, dotyczą również kierowców transportu towarowego, którzy mogą wjechać na terytorium Republiki Słowackiej bez konieczności odbycia kwarantanny, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
  2. osoby te są uprawnione do przekraczania granicy Republiki Słowackiej także innymi środkami transportu w celu przewiezienia do miejsca wykonywania swojej działalności lub powrotu do domu, jeżeli potwierdzą to zaświadczeniem od pracodawcy w języku państwowym Republiki Słowackiej lub zaświadczeniem dla pracowników transportu międzynarodowego, którego wzór wskazany został w załączniku nr. 3 do Obwieszczenia Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zielonych pasów ruchu (Green Lanes)
  3. podczas załadunku i rozładunku towarów osoby te muszą używać środków ochrony indywidualnej, ograniczać w jak największym stopniu bezpośredni kontakt z personelem za granicą, a pojazd musi być wyposażony w rękawice gumowe i środek dezynfekujący do regularnego czyszczenia rąk
  4. Pracownicy w transporcie kolejowym otrzymają od pracodawcy zaświadczenie, że przekroczenie granicy państwa wynika z charakteru wykonywanej przez nich pracy w ramach przewozów towarowych

Powyższe przepisy obowiązują do odwołania.

  1. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR wskazało ponadto akt prawny – Uchwałę Rządu Republiki Słowackiej z dnia 4 listopada 2020 (obowiązuje od 5 listopada), w której wyszczególniono wyjątki w zakresie testowania osób wjeżdżających na terytorium Republiki Słowackiej w celach zawodowych.

Uchwała zakłada, że w dniach między 9 a 14 listopada 2020 w godzinach od 05:00 do 01:00 w okręgach terytorialnych Senica, Skalica, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice, Humenne, Medzilaborce, Michalovce, Snina, Sobrance, Vranov nad Topľou, Bardejov, Kieżmark, Lewocza, Poprad, Preszów, Sabinov, Stara Lubowla, Stropkow, Świdnik, Gelnica, Spiska Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín, Dunajská Streda, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto obowiązują ograniczenia w swobodnym poruszaniu się.

Obostrzenia nie dotyczą kierowców w transporcie towarowym, kierowców autobusów, pilotów, członków załóg statków powietrznych oraz innych, załóg lotniczych, maszynistów pociągów, kapitanów, załóg pociągów i pracowników kolei wjeżdżających na terytorium Republiki Słowackiej, jeśli opuszczą je w ciągu 48 godzin od wjazdu.

Powyższe przepisy obowiązują do 14 listopada br., jednak po tej dacie ww. restrykcje zostaną najprawdopodobniej przedłużone, złagodzone, bądź zniesione. Nie powinny być natomiast zaostrzone, gdyż nie wskazuje na to aktualna sytuacja epidemiczna na Słowacji. W dniu dzisiejszym zasiada sztab kryzysowy SR, który zdecyduje prawdopodobnie o stopniowym znoszeniu obostrzeń.

Adriana Kominowska – Ekspert Działu Silnik Prawny 

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko