Strona główna Aktualności Dnia Zasady parkowania na jezdni cz. I – o tym kierowcy nie pamiętają

Zasady parkowania na jezdni cz. I – o tym kierowcy nie pamiętają

842

Przepisy prawa ruchu drogowego w bardzo ścisły i rygorystyczny sposób omawiają na jakich zasadach dopuszczalny jest postój czterema kołami na jezdni.

Aby postój był dopuszczalny, należy wcześniej sprawdzić około 10 elementów. Pozornie prosty element jakim jest pozostawienie pojazdu na postoju faktycznie stanowi duże wyzwanie dla kierowców. Warto poznać te zasady.

W najnowszym vlogu dr Mariusz Miąsko wymiennie mówi o parkowaniu i postoju (choć w ujęciu normatywnym są to różne instytucje prawne). W języku potocznym parkowanie utożsamia się z postojem, a tymczasem przepisy traktują o parkowaniu jako o czynności (manewrowaniu) zmierzającym do zatrzymania pojazdu.

Skorygować należy jeszcze jedną kwestię, w filmie dr Mariusz Miąsko wspomina o niedopuszczalności parkowania czterema kołami na jezdni w sytuacji, gdyby pas ruchu był przedzielony z lewej strony pojazdu linią ciągłą lub przerywaną. W istocie nie chodzi jednak o sam fakt występowania linii ciągłej (a nie przerywanej), lecz o sytuację, w której ominięcie takiego pojazdu wymagałoby najechania na linię CIĄGŁĄ lub jej przekroczenie.

 

Jeśli chcesz zadać pytanie do doktora Mariusza Miąsko napisz pod adres: mistrzowieprawa@viggen.pl

 

 

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here