Strona główna Aktualności Dnia ZMIANY W KODEKSIE POSTĘPOWANIA CYWILNEGO

ZMIANY W KODEKSIE POSTĘPOWANIA CYWILNEGO

225
0
5/5 (2)

Od dnia 14 marca 2024 roku, w życie wchodzą zmiany Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące posiedzeń przeprowadzanych w trybie zdalnym. Sytuacja związana z COVID-19 i wprowadzone na tę okoliczność przepisy przejściowe umożliwiały przeprowadzanie posiedzeń zdalnych. Zgodnie z zakreślonym terminem obowiązywania przepisów przejściowych, taka sytuacja miała obowiązywać do 1 lipca 2024 roku.

POSIEDZENIA ZDALNE

Ustawodawca postanowił wprowadzić posiedzenia zdalne na stałe do Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nowymi przepisami, sąd będzie miał możliwość przeprowadzenia posiedzenia zdalnego zarówno z urzędu, jak i na wniosek osoby biorącej udział w danym postępowaniu, która uprzednio wskazała swój adres poczty elektronicznej. Wniosek musi zostać złożony w terminie 7 dni, od dnia doręczenia zawiadomienia o posiedzeniu. Sąd zarządzając przeprowadzenie posiedzenia zdalnego może zastrzec, iż osoba wnioskująca weźmie udział w posiedzeniu poza budynkiem sądu, w którym prowadzone będzie postępowanie, jednak będzie ona musiała się znajdować w budynku innego, wskazanego sądu.

Wprowadzona nowelizacja umożliwia również zgłoszenie zamiaru zdalnego uczestnictwa w posiedzeniu zdalnym, w przypadku braku uprzedniego wskazania adresu poczty elektronicznej. Sąd poinformuje stronę o możliwości uczestnictwa w rozprawie w trybie stacjonarnym w budynku sądu lub o możliwości zdalnego zgłoszenia chęci uczestnictwa w posiedzeniu. Zgłoszenia trzeba dokonać na 3 dni robocze przed wyznaczonym terminem posiedzenia. Można to zrobić za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Koniecznym będzie wskazanie adresu poczty elektronicznej.

Wszystkie czynności procesowe, mające miejsce podczas posiedzeń zdalnych są w pełni skuteczne. Na posiedzeniu zdalnym istnieje możliwość przeprowadzenia postępowania dowodowego, w przypadku kiedy charakter dowodu się temu nie sprzeciwia.
Osoby, biorące udział w posiedzeniach zdalnych, przybywające poza budynkiem sądu są zobowiązane do poinformowania sądu o miejscu swojego pobytu. Muszą one dołożyć wszelkich starań, aby warunki w miejscu przebywania umożliwiły sprawne przeprowadzenie posiedzenia zdalnego. W momencie, kiedy sąd uzna, że odmowa udzielenia powyższej informacji lub zachowanie danej osoby budzi uzasadnione wątpliwości co do prawidłowego przebiegu czynności, sąd może wezwać taką osobę do osobistego stawiennictwa na sali sądowej.

Należy uznać, że umożliwienie przeprowadzania rozpraw zdalnych będzie dużym udogodnieniem dla stron postępowania. Pozwoli to na unikniecie kosztów dojazdu do budynków sądów, które są oddalone od miejsca zamieszkania strony lub siedziby pełnomocnika strony.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułLegalny pobyt dla uchodźców z Ukrainy przedłużony do 30 czerwca 2024 roku
Następny artykułSKANDAL wyborczy – Kwaśniewska wyproszona bo prowadziła kampanię na prywatnym gruncie bez zgody
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj