Strona główna Aktualności Dnia Zmiany w stawce minimalnej od 2024 r.

Zmiany w stawce minimalnej od 2024 r.

753
0
5/5 (4)

STAWKA MINIMALNA WYNAGRODZENIA W 2024 ROKU

Kancelaria Prawna Viggen informuje, że dnia 15 września 2023 roku w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz.U. 2023 poz. 1893).

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów zarządza się zmianę płacy minimalnej w 2024 roku w następujący sposób:

  • Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku – jej wysokość wyniesie 4 242 zł brutto,
  • Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku – jej wysokość wyniesie 4 300 zł brutto. 

Rozporządzenie określa również nowe kwoty minimalnych stawek godzinowych dla umów cywilnoprawnych. Podobnie, jak w przypadku płacy minimalnej, stawki godzinowe również będą zmieniały się dwukrotnie w trakcie roku. W myśl rozporządzenia osiągną one wysokość:

  • Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku – stawka godzinowa wyniesie 27,70 zł brutto,
  • Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku – stawka godzinowa wyniesie 28,10 zł brutto.

Po odliczeniu podstawowych elementów wynagrodzenia tj. składki emerytalnej, chorobowej, rentowej, zdrowotnej i zaliczki na podatek PIT, pensja minimalna netto w 2024 r. wyniesie 3221,98 zł. Natomiast w lipcu 2024 r. najniższa krajowa na rękę będzie kształtować się na poziomie 3261,53 zł. Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. nie obejmuje dodatku za pracę w nocy oraz nadgodzin, nagród jubileuszowych i odpraw pieniężnych podczas przejścia na emeryturę lub rentę.

Wzrost płacy minimalnej to nie tylko większa wypłata pracowników, ale także wyższe koszty zatrudnienia dla pracodawców. Zgodnie ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, od stycznia 2024 r. firma zatrudniająca pracownika będzie musiała ponieść koszt w wysokości 5110 zł. W lipcu, kiedy nastąpi druga podwyżka płacy minimalnej, pracodawca będzie musiał się liczyć z kosztem rzędu 5180 zł.

Zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej związane są z inflacją. Zgonie z art. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105% – ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej.

W kontekście systematycznie powstających zmian w regulacjach zachęcamy do skorzystania z naszej oferty w zakresie optymalizacji warunków wynagradzania kierowców, a także pracowników zatrudnionych w innych grupach zawodowych. Nasze wieloletnie doświadczenie i zespół prawny składający się z doświadczonych ekspertów prawa pracy przygotuje Państwu uregulowania mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa firmie przy równoczesnym spełnieniu wymogów jakie nakłada na nas legislator.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zajmujemy się zarówno przygotowywaniem optymalizacji zasad wynagrodzeń kierowców i innych grup pracowniczych przy zatrudnieniu na umowy o pracę, ale także tworzymy innowacyjne rozwiązania stanowiące zatrudnienie zgodnie z zasadami Przepisów prawa cywilnego co w dużej mierze pozwala ograniczać wciąż rosnące koszty firm transportowych. Wiemy, że narastające koszty wynikające z polskich zmian legislacyjnych, rosnącej inflacji oraz systematycznie wprowadzanych zasad pakietu Mobilności silnie uderzają w polski transport. Dlatego Kancelaria Prawna Viggen jako podmiot od lat trudniący się w obsłudze tej branży wraz ze Stowarzyszeniem „Najlepsza Droga” podejmuje szeroko zakrojone działania zmierzające do tego, aby zabezpieczyć Państwa interes i zadbać o jakże ważą gałąź polskiej gospodarki jaką jest właśnie transport.

Jesteśmy w trakcie kilku procedur legislacyjnych mających na celu wprowadzenie lepszych uregulowań dla branży transportowej, nie ustajemy w działaniach przed wszelkimi organami celem zabezpieczenia Państwa interesu. Równolegle systematycznie doskonalimy i aktualizujemy nasz autorski program VTS Project, który ma na celu prawidłowe wyliczanie wynagrodzeń zarówno na umowach o pracę jak i umowach o świadczenie usług, tak aby firma działała najbardziej optymalnie, bezpiecznie i legalnie.

Odsyłamy także do publikacji:

https://jazdaprawna.pl/zasady-rozliczania-kierowcow-zatrudnionych-na-podstawie-umowy-o-swiadczenie-uslug-kierowania-pojazdami-na-warunkach-ustawy-z-dnia-28-lipca-2023-roku-o-delegowaniu-kierowcow-w-transporcie-drogowym/

oraz

https://jazdaprawna.pl/nowelizacja-bledow-i-atak-na-transport-do-35-t-dmc/

Zachęcamy do współpracy.

Kontakt:

biuro1@viggen.pl tel. 509-982-577

jak@viggen.pl tel. 519-140-984

Zachęcamy także do przystąpienia do naszego Stowarzyszenia Uczestników Rynku i Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga” i czynnego uczestniczenia i na bieżąco działania w podejmowanych przez nas pracach.

Karolina Grzelec – Prawnik Prawa Pracy                      

Anna Nieć-Mrzygłód – Dyrektor Generalny KPV

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZASADY ROZLICZANIA KIEROWCÓW NA WARUNKACH USTAWY Z DNIA 28 LIPCA 2023 ROKU O DELEGOWANIU
Następny artykułOd stycznia wzrost płacy sektorowej w Austrii
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj