Zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy – pobyt
Jak powszechnie wiadomo 11 czerwca 2017 r. pomiędzy państwami obszaru Schengen a Ukrainą został wprowadzony Ruch bezwizowy. Od tego dnia obywatele Ukrainy mogą wjeżdżać do tych państw, posiadając paszport biometryczny. Oprócz tego cudzoziemiec powinien spełnić następujące warunki:
• uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu,
• posiadać wystarczające środki utrzymania lub możliwość ich uzyskania zgodnie z prawem (300 zł do trzech dni i 75 zł na każdy kolejny dzień pobytu),
• nie być osobą, wobec której dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu w SIS, a także
• nie być uważanym za stanowiącego zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych żadnego z państw członkowskich, a w szczególności nie dokonano wobec tej osoby na tej podstawie wpisu do celów odmowy wjazdu w krajowych bazach danych państw członkowskich.
Ograniczenia czasowe
Całkowity pobyt na terytorium wszystkich państw członkowskich obszaru Schengen (w tym Polski), bez konieczności uzyskania wizy, nie może przekroczyć 90 dni w ciągu każdego 180 -dniowego okresu.
Praca
W związku z wprowadzaniem ruchu bezwizowego nie zniesiono obowiązku posiadania przez cudzoziemca zezwolenia na pracę, chyba że dany cudzoziemiec jest zwolniony z obowiązku jego uzyskania na podstawie obowiązujących przepisów (np. posiada zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi lub kartę Polaka).
Przebywając w Polsce bez wizy cudzoziemiec może przedłużyć pobyt np. gdy znalazł pracę. W tym celu zwraca się do właściwego wojewody o wydanie odpowiedniego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Cudzoziemiec, który zamierza przyjechać i przebywać w Polsce w celu wykonywania pracy przez okres dłuższy niż 3 miesiące, może nadal ubiegać się o wydanie wizy krajowej w celu wykonywania pracy, uprawniającej do pobytu w Polsce przez okres dłuższy niż 90 dni, nie dłuższy niż rok.
W tym miejscu należy podnieść, że pracodawca nadal jest zobowiązany zażądać od cudzoziemca, przed dopuszczeniem go do pracy, okazania dokumentu uprawniającego do legalnego pobytu w Polsce i przechowywania jego kopii przez cały okres powierzania pracy np.:
• kopia paszportu ze stampilą potwierdzającą przekroczenie granicy (w przypadku ruchu bezwizowego);
• kopia wizy;
• kopia karty pobytu.
Andrzej Baszyński
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.
Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).
Wjazd na krótki okres to jeszcze inna sprawa, ale wielu cudzoziemców przyjeżdża jednak na dłużej i chce sobie załatwić i pracę i legalizację takiego pobytu, a nie jest to jednak łatwe.