Strona główna Aktualności Dnia Badania lekarskie dla pracodawców. W jakich sytuacjach należy je przeprowadzać?

Badania lekarskie dla pracodawców. W jakich sytuacjach należy je przeprowadzać?

1539
0
5/5 (3)

Czy pracodawcy powinni przechodzić badania lekarskie? W pewnych okolicznościach PIP może wymagać takiego dokumentu.

W przypadku prezesa spółki – orzecznictwo w tym zakresie uzależnione jest od podstawy zatrudnienia, bądź zasad wykonywania czynności w spółce. Przykładowo – możemy mieć do czynienia z uchwałą o powołaniu, umową cywilnoprawną lub umową o pracę. Tylko w przypadku tej ostatniej powstaje obowiązek uzyskania badań przez prezesa spółki, gdyż w tej sytuacji mamy do czynienia z klasycznym zatrudnieniem na podstawie Kodeksu Pracy. Uwaga – w przypadku braku orzeczenia lekarskiego stwierdzającego, że nie ma przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, inspektor pracy może zakwestionować PRACĘ członków zarządu danej spółki.

Co jednak w przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność jednoosobową? W tej sytuacji pracodawca nie musi poddawać się badaniom lekarskim. Badania nie powinny być również wymagane od samozatrudnionego.

Przypominamy jeszcze, że w przypadku kierowców, badania kierowców przeprowadza się na podstawie przepisu art. 39 j ustawy z dnia 6 września 2001r.o transporcie drogowym (Dz. U. 2013 r. z. U. 2013 r. poz. 1414 z późn. zm.). Z treści tego artykułu wynika, że badania kierowców transportu drogowego odbywają się na zasadach określonych w Kodeksie pracy – „Art. 39j ust. 2. Badania lekarskie, o których mowa w ust. 1, są wykonywane, z zastrzeżeniem ust. 3-6, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.7)), zwanej dalej Kodeksem pracy”.

Ponadto z przepisu Art. 39l wynika, że badania te są równoważne z badaniami profilaktycznymi pracowników:

„3. Spełnienie przez przedsiębiorcę lub przez inny podmiot wykonujący przewóz drogowy obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, uznaje się za równoznaczne ze spełnieniem obowiązków pracodawcy w zakresie wykonywania wstępnych i okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy.”.

Mamy tutaj jednak haczyk – badania lekarskie – pracownicze oraz orzeczenia lekarskie do prawa jazdy kontrolują odrębne organy.

W przypadku badań lekarskich pracowniczych jest to PIP, natomiast orzeczenia lekarskie do praw jazdy kontroluje ITD. Inspektor ITD nie powinien mieć wątpliwości w zakresie dokumentacji, zazwyczaj wystarcza mu weryfikacja samych praw jazdy i wpisów.

Wątpliwości może mieć natomiast Inspektor PIP, który może zakwestionować badanie 2 w 1, które nie nosi cech badania profilaktycznego – przykładowo nie ma na nim wskazania aktualnego pracodawcy, pracodawca nie pokrył kosztów badania, upłynęło więcej niż 30 dni pomiędzy zatrudnieniem u aktualnego i poprzedniego pracodawcy.

W związku z powyższym aby spełnić wymagania, Pracodawca powinien kierować kierowcę na badania wstępne (chyba, że kierowca posiada aktualne badania z poprzedniego miejsca pracy i nie upłynęło 30 dni między jednym i drugim okresem zatrudnienia – uwaga – w tym przypadku czynniki ryzyka na obu stanowiskach muszą być takie same), natomiast w trakcie zatrudnienia odnawiać kierowcy orzeczenia do prawa jazdy.

 Czytaj także:

Badania lekarskie w kontekście szkoleń okresowych kierowców

Uprawnienia kierowcy – kto powinien płacić za badania i kurs?

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNawet milionowe oszczędności w kilka lat!
Następny artykułObostrzenia Covid-19 w Europie – aktualne wytyczne dla kierowców – 26.11.2021 r.
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj