Strona główna Aktualności Dnia Bramki samoobsługowe na A4

Bramki samoobsługowe na A4

896
0
No Ratings Information Message

Pasy samoobsługowe na PPO Mysłowice i Balice funkcjonują w obu kierunkach, jeden w stronę Katowic oraz jeden w kierunku Krakowa. Są to skrajne, lewe pasy, zlokalizowane najbliżej osi jezdni. Korzystając z pasów samoobsługowych można dokonać płatności wyłącznie w formie elektronicznej – przy użyciu karty bankowej, paliwowej, flotowej, a w przyszłości KartA4.

Stalexport Autostrada Małopolska uruchomiła na Placach Poboru Opłat (PPO) w Mysłowicach i Balicach bramki samoobsługowe. Umożliwiają one sprawne, bezgotówkowe rozliczanie się za przejazd autostradą, bez pomocy inkasenta. Wprowadzenie pasów automatycznych to efekt przeprowadzonej na A4 Katowice-Kraków wymiany urządzeń poboru opłat, będącej częścią kompleksowego programu zwiększania przepustowości PPO.

Na bramkach automatycznych nie ma możliwości zapłacenia gotówką. Chcąc bezgotówkowo dokonać płatności należy zatrzymać się przy automacie poboru opłat, odczytać z monitora kwotę do zapłaty (kwota ta odpowiadać będzie stawce za przejazd dla danej kategorii pojazdu, którą system rozpozna automatycznie), wsunąć kartę do czytnika lub zbliżyć ją do czytnika zbliżeniowego, a następnie wprowadzić PIN (jeśli jest wymagany) oraz odebrać paragon wydrukowany przez automat. Szlaban wyjazdowy otworzy się dopiero po jego odbiorze.

– Bramki samoobsługowe przeznaczone są dla kierowców, którzy preferują wygodny i szybki sposób dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Od lutego br., od kiedy uruchomiliśmy możliwość rozliczania się za przejazd koncesyjnym odcinkiem A4 przy użyciu kart flotowych i paliwowych, forma ta cieszy się coraz większą popularnością. Już niebawem udostępnimy kolejną, najszybszą z dotychczas dostępnych na A4 Katowice-Kraków form płatności, w postaci karty zbliżeniowej pod nazwą KartA4. Kartą tą, dedykowaną w szczególności kierowcom regularnie podróżującym naszą autostradą, również będzie można posługiwać się na bramkach automatycznych – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska.

Wymiana urządzeń poboru opłat to część kompleksowego programu zwiększania przepustowości Placów Poboru Opłat na A4 Katowice-Kraków. Oprócz wymiany sprzętu Stalexport Autostrada Małopolska poszerzył PPO Mysłowice oraz Balice o cztery dodatkowe pasy ruchu ze stanowiskami do obsługi pojazdów (po dwa w każdym kierunku). Koszt wymiany urządzeń poboru opłat to ponad 25 mln zł.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNiemcy: kontrole graniczne do 1 listopada br.
Następny artykułAnaliza prawna możliwości zaliczenia ryczałtów noclegowych do płacy minimalnej na terenie Niemiec