Strona główna Aktualności Dnia Certyfikaty unijne we Włoszech. Wytyczne dla kierowców

Certyfikaty unijne we Włoszech. Wytyczne dla kierowców

695
0
5/5 (3)

We Włoszech obowiązuje obecnie wymóg okazywania certyfikatu unijnego potwierdzającego zaszczepienie co najmniej 1 dawką szczepionki (co najmniej 14 dni wcześniej) /lub fakt bycia ozdrowieńcem (przechorowanie Covid -19 maksymalnie 6 miesięcy wcześniej)/lub negatywny wynik testu) do korzystania m.in. ze stolików wewnątrz restauracji i barów, wstępu do placówek kultury, obiektów sportowych i targowych.

Posiadanie ww. certyfikatu unijnego jest również wymagane w miejscu świadczenia pracy w przypadku każdej osoby podejmującej jakąkolwiek aktywność zawodową w sektorze publicznym lub prywatnym na terytorium Włoch (niezależnie od podstawy prawnej i kraju zatrudnienia).

Wytyczne dla kierowców zawodowych

14 października 2021 r. – Ministerstwo Infrastruktury i Zrównoważonej Mobilności oraz Ministerstwo Zdrowia wydały notę ​​wyjaśniającą w sprawie przepisów dotyczących unijnego certyfikatu Covid-19 dla sektora transportu morskiego i drogowego.

Tekst wskazuje, że do 31 grudnia 2021 r. obowiązywać będą przepisy zawarte w DPCM z 2 marca br. (uregulowania dotyczące zapobiegania Covid-19) oraz doprecyzowuje niektóre aspekty związane z transportem morskim i drogowym.

Podczas spotkań ze stowarzyszeniami branżowymi i związkami zawodowymi w sektorach transportu, które odbyły się w ostatnich tygodniach (pierwsze z nich 9 września w obecności ministra Enrico Giovanniniego), omawiano różne kwestie w sprawie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa pracowników i korzystania z unijnych certyfikatów przez personel zatrudniony w transporcie morskim i drogowym transporcie rzeczy.

W szczególności w odniesieniu do drogowego transportu rzeczy, w związku z wjazdami na terytorium Włoch przewoźników drogowych z zagranicy, aneks precyzuje, że kierowcy, którzy nie posiadają certyfikatu unijnego Covid-19 (lub innych zaświadczeń o szczepieniach uznanych za równoważne przez Ministerstwo Zdrowia), będą mieli dostęp tylko do miejsc wyznaczonych do załadunku/rozładunku towarów pod warunkiem wykonywania czynności załadunkowych/rozładunkowych przez inny personel.

Źródło:

https://www.mit.gov.it/

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wlochy

https://www.mit.gov.it/nfsmitgov/files/media/notizia/2021-10/Nota%20di%20chiarimento%20disposizioni%20per%20trasporto%20marittimo%20e%20autotrasporto.pdf

Oceń artykuł

Poprzedni artykułWalczymy o złagodzenie skutków wprowadzenia Pakietu Mobilności. Zapraszamy wszystkich przewoźników do udziału w nagraniu TV!
Następny artykułAnaliza odpowiedzialności osób fizycznych i konsumentów za unieruchomienie ładunków w przewozach kurierskich
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj