Strona główna Aktualności Dnia Delegowanie do Niderlandów – jak się w tym odnaleźć – Kancelaria Prawna...

Delegowanie do Niderlandów – jak się w tym odnaleźć – Kancelaria Prawna Viggen udzieli porady…

1584
0
4.43/5 (14)

Delegowanie do Niderlandów – jak się w tym odnaleźć – 

Kancelaria Prawna Viggen Sp.j. informuje, że dotychczas regulacją prawną dotyczącą prawa pracy i pracowników delegowanych do pracy na terytorium Niderlandów była ustawa pt. Warunki zatrudnienia dla delegowanych pracowników w UE z dnia 1 czerwca 2016 roku w sprawie wykonania zatrudniania pracowników delegowanych dotycząca wdrożenia dyrektywy 2014/67/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 maja 2014 roku w sprawie egzekwowania dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (warunki zatrudnienia pracowników delegowanych w Unii Europejskiej).

28 maja 2019 roku wyższa izba niderlandzkiego parlamentu przyjęła Ustawę o równowadze na rynku pracy (Wet Arbeidsmarkt in Balans WAB). Ten akt prawny ma według niderlandzkiego ustawodawcy zmniejszyć różnice między pracą stałą a pracą tymczasową wykonywaną na terytorium Niderlandów. Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Nowa ustawa WAB zakłada uzyskanie prawa do stałej umowy przez pracowników tymczasowych po 3 latach, natomiast już od pierwszego dnia pracy przysługiwać im będzie prawo do świadczenia pieniężnego z tytułu rozwiązania umowy o pracę, które do tej pory zaczynało obowiązywać dopiero po 2 latach zatrudnienia. Ustawa ta gwarantuje lepsze gwarancje warunków pracy dla polskich pracowników tymczasowych.

Głównym celem nowych regulacji w prawie pracy jest zmniejszenie różnic między umowami tymczasowymi a umowami stałymi. Dla polskich migrantów zarobkowych szczególnie ważne są dwie zmiany. Po pierwsze pracownicy po 12 miesiącach pracy otrzymają od pracodawcy umowę z gwarantowaną liczbą godzin. Do tej pory pracodawcy mogli przedłużyć elastyczne zatrudnienie bez ograniczeń. Po drugie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy dyżurnej będą musieli zostać poinformowani o grafiku pracy na minimum 4 dni przed wyznaczonym terminem. Kolejną istotną zmianą jest zapewnienie pracownikom wynagrodzenia zgodnie z zaplanowanym grafikiem dziennym, jeśli ich dyżur zostanie odwołany w ostatniej chwili. Zmiana niesie ze sobą konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Od 1 stycznia 2020 roku pracodawcy będą płacili niższą składkę na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (WW-premie) dla pracowników posiadających stałą umowę o pracę. Pracownicy zatrudnieni przez firmy zewnętrzne (payrollwerknemers) otrzymają dzięki zmianom w ustawie lepszą sytuację prawną i warunki zatrudnienia. Z kolei pracownikom na wezwanie (oproepkrachten) zapewni ona większe bezpieczeństwo pracy i dochodów. Celem ustawy WAB jest zmniejszenie różnic pomiędzy umowami o pracę na czas nieokreślony oraz umowami w systemie zmiennym (flexibele arbeidsovereenkomsten).

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy WAB dnia 30 grudnia 2019 roku obowiązywać zaczął nowy układ zbiorowy pracy CAO dla pracowników tymczasowych znajdujący zastosowanie do pracowników delegowanych do wykonywania pracy na terytorium Niderlandów z Polski. Co więcej wejście w życie nowej ustawy WAB nie wiązało się z wyłączeniem postanowień ustawy WAS. Powyższe oznacza, że pracownika delegowanego do Niderlandów obowiązują postanowienia ustawy WAS, ustawy WAB, ustawy WagwEU, układu zbiorowego CAO dla pracowników tymczasowych oraz jeżeli taki układ dla branży znajduje zastosowanie – branżowego układu pracy.

 

Anna Nieć Mrzygłód

dr Mariusz Miąsko

Kancelaria Prawna Viggen Sp.j. 

 

 

Czytaj także:

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułW tak kuriozalnych warunkach powstał tzw.: „PAKIET MOBILNOŚCI”
Następny artykułNiderlandy – Opracowanie prawne: delegowanie pracowników krok po kroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj