Strona główna Aktualności Dnia Delegowanie pracowników spoza Unii Europejskiej do Polski. Przedsiębiorco uważaj na te praktyki!

Delegowanie pracowników spoza Unii Europejskiej do Polski. Przedsiębiorco uważaj na te praktyki!

2122
0
4.76/5 (17)

W ostatnich miesiącach wśród polskich firm popularność zyskuje delegowanie pracowników spoza Unii Europejskiej do wykonywania pracy na terytorium Polski.

Ściąganie pracowników z Ukrainy do pracy w Polsce jest dużo łatwiejsze pod względem proceduralnym niż delegowanie pracowników do pracy w Polsce z krajów Wspólnoty. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi ułatwienie dla polskich pracodawców chcących zatrudnić do pracy na terytorium Polski Ukraińców przez zapis stanowiący o możliwości delegowania pracowników pomiędzy spółkami powiązanymi. Cudzoziemiec, a więc obywatel nie pochodzący z kraju członkowskiego, ma w takim przypadku prawo do pracy na terytorium Polski bez zezwolenia przez okres do 30 dni. W takiej sytuacji wystarczającym dla przedsiębiorcy jest posiadanie spółki-córki w kraju spoza Unii Europejskiej, co pozwoli mu na dokonywanie tego rodzaju delegowania.


Autor ostrzega jednak przed dokonywaniem tego rodzaju transferów pracowniczych ze względu na to, że urzędnicy kontrolujący mogą dowieść, że jedynym zajęciem zagranicznej spółki z siedzibą poza UE jest delegowanie pracowników do pracy w Polsce. Wtedy też pracownik i pracodawca będą musieli zapłacić składki i podatki w Polsce. Przedsiębiorcy polscy dokonujący delegowania pracowników z tego rodzaju spółek na terytorium Polski muszą się zatem liczyć z tym, że będą musiały w trakcie kontroli udowodnić, że większość ich działalności gospodarczej ma miejsce w kraju spoza Unii Europejskiej.

 

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Czytaj także:

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZatrzymany za jazdę na magnesie
Następny artykułviaTOLL – przerwa w systemie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj