Strona główna Aktualności Dnia Do 1 czerwca 2022 r. obowiązek zgłoszenia wszystkich pojazdów do zezwolenia

Do 1 czerwca 2022 r. obowiązek zgłoszenia wszystkich pojazdów do zezwolenia

1447
1
5/5 (5)

Nowy obowiązek zgłoszenia do posiadanego zezwolenia wszystkich pojazdów wykorzystywanych zarówno w krajowym jak i międzynarodowym transporcie drogowym, obejmuje każdego przewoźnika, któremu zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydał starosta lub urząd miasta, natomiast licencję wspólnotową wydał Główny Inspektor Transportu Drogowego. Obowiązek ten jest zgodny z art. 11 ustawy z dnia 26 stycznia 2022 roku o zmianie ustawy o transporcie drogowym.

Obowiązek zgłoszenia pojazdu dotyczy sytuacji gdy, przewoźnik dokonał zgłoszenia pojazdu do licencji wspólnotowej przed 1 marca 2022 roku, a pojazd ten nie został zgłoszony do zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Podczas zgłoszenia konieczne będzie udokumentowanie zdolności finansowej w wysokości 5000 euro na każdy pojazd o DMC powyżej 3,5 t. oraz uiszczenie opłaty w wysokości 100 zł od każdego niezgłoszonego wcześniej pojazdu.

Warto wziąć pod uwagę, że niezgłoszenie w odpowiednim terminie pojazdów, wykorzystywanych w transporcie drogowym do organu, który wydał zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, będzie skutkowało nałożeniem mandatu w wysokości 800 zł za każdy niezgłoszony pojazd.

Karolina Grzelec,

prawnik,

Kancelaria Prawna Viggen

Oceń artykuł

Poprzedni artykułFrancja: w jakich sytuacjach NADAL należy zgłaszać kierowców do SIPSI?
Następny artykułDobra reputacja przewoźnika – rozszerzenie unijnego katalogu naruszeń !
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

1 KOMENTARZ

  1. Witam, a na jakiej podstawie prawnej jest naliczana opłata 100 zł??? Bo nigdzie nie umiałem znaleźć takowego zapisu.
    Z góry dziękuję za podpowiedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj