Strona główna Aktualności Dnia Duże zmiany w zakresie ustalania płacy minimalnej w Holandii. Sprawdź stawki na...

Duże zmiany w zakresie ustalania płacy minimalnej w Holandii. Sprawdź stawki na 2024

829
0
5/5 (3)

1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie nowa holenderska ustawa określająca poziom płacy minimalnej. Szykują się znaczące zmiany, bowiem akt prawny znosi również rozróżnienie na minimalne stawki dzienne, tygodniowe i miesięczne. Ustawowa stawka minimalna wzrasta o 3,75%.

Przypomnijmy, że w Niderlandach obowiązuje ustawowa płaca minimalna przewidziana dla osób powyżej 21 roku życia, a także ustawowa płaca minimalna dla pracowników poniżej 21 roku życia. Co do zasady płaca minimalna jest korygowana dwa razy w roku (1 stycznia i 1 lipca) zgodnie ze zmianami płac w ramach układów zbiorowych, które oparte są  na umowach sektorowych między pracodawcami a zainteresowanymi organizacjami pracowniczymi. Wysokość płac sektorowych jest co najmniej równa lub wyższa od poziomu ustawowego.

Od stycznia 2024 wynagrodzenie minimalne zostanie ujednolicone do jednej stawki godzinowej, do której będą uprawnieni wszyscy pracownicy. Miesięczne wynagrodzenie będzie ustalane na podstawie liczby przepracowanych godzin do której uprawnieni są wszyscy pracownicy. W związku z powyższym –  osoba, która przepracuje 40 godzin tygodniowo, będzie zarabiać na godzinę tyle samo co osoba pracująca mniej – np. 36, 38 godzin w tygodniu.

Od 1 stycznia 2024 r. jednolita ustawowa godzinowa stawka minimalna brutto wyniesie dla pracowników:

w wieku 21 lat i starszych – 13,27 EUR,

w wieku 20 lat – 10,62 EUR,
w wieku 19 lat – 7,96 EUR,
w wieku 18 lat – 6,64 EUR.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułUwaga! Nowe zasady naliczania opłat drogowych w Europie. Pierwsze zmiany już od grudnia
Następny artykułInauguracja roku akademickiego w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika. Nominacja profesorska dla Prezesa Kancelarii Prawnej Viggen!
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj