Strona główna Aktualności Dnia Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

492
0
5/5 (2)

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych wskazuje, że pracownicy wpisywani są do uczestnictwa w PPK automatycznie. Taka sytuacja rodzi wiele kłopotów interpretacyjnych. Wolą ustawodawcy jest aby w pewnym sensie przymusić pracowników do pozostania w planach – szczególnie, że kwestie rezygnacji nie są jasno sprecyzowane. Pracownik, który zatem chce zrezygnować z uczestniczenia w PPK musi złożyć deklarację w przedmiocie odstąpienia od PPK (druk do pobrania poniżej). Złożenie deklaracji następuje na ręce pracodawcy, który ma obowiązek w terminie 7 dni poinformować o tym fakcie instytucję finansową prowadzącą rachunek dla uczestnika. W miesiącu, w którym złożona została deklaracja pracodawca nie dokonuje wpłaty na rachunek PPK. Niestety – okres ważności deklaracji o rezygnacji wynosi 4 lata i po tym czasie pracownik zostaje ponownie dopisany do PPK.  Osoba zatrudniona musi zatem po raz kolejny wypełnić deklarację – zarówno w części odnoszącej się do jego danych osobowych, jak i w części dotyczącej pracodawcy (podmiotu zatrudniającego).

deklaracja_o_rezygnacji_z_dokonywania_wplat_do_ppk

Celem zapoznania się w sposób szczegółowy przedstawionymi instrumentami oraz sposobem wypełniania dokumentów zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Viggen:

biuro1@viggen.pl

jak@viggen.pl

Kancelaria Prawna Viggen Sp. j. 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPolska nie będzie stosować niektórych przepisów unijnych w zakresie przedłużania dokumentów
Następny artykułObostrzenia dla transportu w Europie – stan na 12.03.2021 r.
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj