Jazda niesprawnym pojazdem i na cudzej karcie. Kierowcę z takim naruszeniami zatrzymali 18 lipca 2018 r. inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu na 156 km autostrady A4.
Jazda niesprawnym pojazdem i na cudzej karcie
Kierowca realizował międzynarodowy transport drogowy w relacji Dania – Polska. Przewoził 220 szt. żywych świń niesprawnym technicznie pojazdem. Jak informuje GITD, kierowca i przedsiębiorca posługiwał się cudzą kartą cyfrową do tachografu. Doprowadziło to do poważnych naruszeń czasu pracy kierowców. “Najpoważniejsze naruszenie ujawnione zostało w ostatnim okresie 24 godzinnym w którym kierujący odebrał jedynie 2 godziny i 26 minut odpoczynku dobowego, przekraczając dozwolony czas jazdy dziennej o 6 godzin i 44 minuty. Powyższe naruszenie było konsekwencją użycia cudzej karty kierowcy w celu jak najszybszego zrealizowania operacji transportowej Dania – Polska” – czytamy na stronie gitd.gov.pl. Jak okazało się w trakcie kontroli, karta drugiego kierowcy ukryta była w schowku naczepy. Na koncie zatrzymanego odnotowanego również usterki techniczne pojazdu. Uszkodzona była szyba czołowa ciągnika siodłowego oraz zużyte ogumienie naczepy. Ponadto kontrolowany nie okazał oryginału licencji konwojenta zwierząt.
Kary
Kierowca ukarany został mandatami karnymi. Wobec przedsiębiorcy wszczęte zostało postępowanie administracyjne. Dowody rejestracyjne pojazdów i karta kierowcy nienależąca do kierującego zostały zatrzymane. Kierowca zobowiązany został do odebrania wymaganego odpoczynku dobowego przed wznowieniem jazdy. Przedsiębiorca musiał zorganizować zastępczy przewóz zwierząt.
GITD i Najlepsza Droga rzucają przewoźnikom koło ratunkowe – AUDYT NAPRAWCZY KREPTD
Jazdy na cudzych kartach
To kolejny przypadek jazdy na nie swojej karcie. Niedawno na naszym portalu, informowaliśmy także o zdarzeniu, w którym kierowca posługiwał się 3 kartami! Zatrzymany został przez lubuskich inspektorów ITD i ukarany mandatem w wysokości prawie 10 tys. zł. Więcej na ten temat pod adresem: https://jazdaprawna.pl/jazda-na-3-kartach-i-19-naruszen-na-koncie-jaka-kara-dla-kierowcy/.
Utrata dobrej reputacji
Zgodnie z przepisami dotyczącymi KREPTD za takie jednak naruszenie wobec przewoźnika wszczyna się postępowanie w sprawie utraty tzw.: dobrej reputacji i licencji transportowej. GITD wszczęło w ostatnim czasie wiele postępowań w sprawie utraty dobrej reputacji.
Przed utratą dobrej reputacji może chronić przynależność do Stowarzyszania URKSiTD „Najlepsza Droga” i wdrożenie audytu naprawczego, po którym Stowarzyszenie może może udzielić przewoźnikowi rekomendacji przeciwdziałającej utracie licencji. Więcej informacji: 12) 637 24 57 lub 509 982 577.
Jeśli jesteś zainteresowany audytem prawnym całego przedsiębiorstwa, który pozwoli zweryfikować prawidłowość procedur skontaktuj się z nami: (12) 637 24 57 lub 509 982 577, e-mail: biuro1@viggen.pl.