Strona główna Aktualności Dnia Kancelaria Prawna Viggen sp. j. w obronie polskich przedsiębiorców

Kancelaria Prawna Viggen sp. j. w obronie polskich przedsiębiorców

470
5/5 (13)

Działania podejmowane przez Kancelarię Prawną Viggen sp. j. w mijającym roku zostały dostrzeżone przez media i w dniu wczorajszym, tj. 16.12.2019 roku zespół naszej Kancelarii w osobie Prezesa dr Mariusza Miąsko, kierownik działu prawnego Anny Nieć-Mrzygłód i zastępcy kierownika działu prawnego Piotra Taraska uczestniczyli w nagraniu podsumowującym najważniejsze wydarzenia dla polskich przedsiębiorców w mijającym 2019 roku. Ochrona przez Kancelarię interesów polskiej branży wentylacyjnej, ochrona branży tytoniowej w kontekście prowadzonej kontroli akcyzowej oraz ochrona polskich podwykonawców wykonujących prace budowlane przy budowie dróg krajowych i autostrad zostały przez dziennikarzy uznane za jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku.

  • Jako jedyny zespół prawny w Polsce dostrzegliśmy problematykę braku właściwego uregulowania sytuacji branży wentylacyjnej, która od roku 2002 nie posiada właściwego ustawodawstwa. Podjęta przez nasz zespół interwencja doprowadziła do wstrzymania wejścia w życie niekorzystnego dla branży rozporządzenia, które miało zacząć obowiązywać od dnia 30 czerwca 2019 roku. Działania zespołu KPV doprowadziły do przesunięcia wejścia w życie rozporządzenia do 31 grudnia 2020 roku. Rozwiązanie to nie jest jednak kończącym sprawę i nasz zespół podjął prace nad powstaniem odpowiedniego rozporządzenia, które chroniło będzie interesy polskich przedsiębiorców.

  • Sprawa kontroli organów administracji skarbowej w kontekście sprzedaży tytoniu i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stała się poważnym problemem w kontekście – jak można domniemywać – nieprawidłowo interpretowanych przepisów przez organy KAS. Szereg prowadzonych cyklicznie kontroli nie wykazywał absolutnie żadnych nieprawidłowości, czynności były podejmowane przez przedsiębiorców zgodnie z przepisami i potwierdzone przez wszystkie kontrole. Mimo to jednak ostatnio wszczęta potężna kontrola wykazała się interpretacją w odwołaniu do wyłącznie przepisów związanych ze sprzedażą na bazie Kodeksu cywilnego, nie zważając na kontekst sytuacyjny sprzedaży, system SENT oraz dokumentację przewozową, w efekcie czego klient został obciążony astronomiczną kwotą na poziomie prawie 900 milionów złotych. Obecnie oczekujemy na ustalenie terminu rozprawy, ale już wiemy, że w analogicznych stanach faktycznych mamy przychylne orzecznictwo sądowe. Niestety nie zmienia to faktu, że spółki klienta jest już w stanie upadłości, a dorobek życia został zniszczony.

 

  • Temat mafii autostradowej i poszkodowanych polskich podwykonawców to problematyka od lat poruszana przez przedstawicieli Kancelarii Prawnej Viggen. Jej kolejne odsłony pokazują coraz to bardziej kuriozalne stany faktyczne i ujawniają jak wiele krzywd dotknęło tych z Państwa, który postanowili wykonywać swoją pracę sumiennie licząc tym samym na wynagrodzenie, wskazane w zawartych pomiędzy stronami kontaktach. Proceder nieuczciwego traktowania niektórych polskich podwykonawców ciągnął się przez wiele lat i wciąż podejmujemy działania mające na celu zaspokojenie interesów poszkodowanych.

 

 

Piotr Jan Tarasek
Anna Nieć-Mrzygłód

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo dobre i celne podsumowanie tego roku, kolejnego roku walki z mafią drogową. Poszkodowani w wielu branżach ktorych dzisiaj bronicie sa wam bardzo wdzięczni i liczą na dalszą pkmoc. Srdeczne dzięki
    Pozdrawiam
    Grzegorz Brzoza z rodziną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here