Strona główna Aktualności GITD i PIP Interwencja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ws. opłat za przejazd przez bramownic

Interwencja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ws. opłat za przejazd przez bramownic

896
0
No Ratings Information Message

Interwencja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ws. opłat za przejazd przez bramownic. Naczelnik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów prosi Ministerstwo Transportu o pilne nadesłanie odpowiedzi na pismo wystosowane przez Kancelarie Prawną Viggen s.c. w imieniu Stowarzyszenia „Najlepsza Droga” w sprawie nielegalnie pobieranych opłat za przejazd przez bramownice bez uiszczenia elektronicznej opłaty. Zaistniały fakt pokazuje, iż  Ministerstwo w ciągu dwóch miesięcy nie jest w stanie udzielić odpowiedzi Premierowi na pismo i wyjaśnić dlaczego ITD nakłada nielegalne kary (po 3000 zł za bramownice). Te bulwersujące poczynania służb kontrolujących nadal mają miejsce, a mimo to Ministerstwo nadal milczy dając tym samym przyzwolenie na sprzeczne z prawem działania ITD.

Niejako przy okazji wyjaśniło się dlaczego Ministerstwo Transportu nie udziela odpowiedzi na niektóre zapytania zadawane przez Stowarzyszenie URKSiTD „Najlepsza Droga” lub udziela odpowiedzi zdawkowych. Można bowiem wnioskować, że skoro na odpowiedź Ministra Transportu nie może doczekać się nawet Biuro Premiera Rządu to być może taka jest stała praktyka ministerstwa? Zaskakujące tylko, że dotyczy ona nawet zapytań od Prezesa Rady Ministrów.

Wydaje się, że sytuacja Ministerstwa (która jest wynikiem działań ITD) jest nie do pozazdroszczenia. Minister musiałby odpisać Premierowi, że kary są pobierane prawidłowo „za każdą bramownicę” (ale jest to sprzeczne z treścią normy prawnej, która mówi, że kary można pobierać za „drogę”) albo przyznać, że jednak kary faktycznie były nakładane nielegalnie – ale wówczas należy zwrócić kierowcom bardzo wysokie kwoty, które nielegalnie wyegzekwowano.

Cała sytuacja z jednej strony wręcz groteskowa, ale dotyczy sprawy, w której organy państwa (stojące na straży przestrzegania prawa – czyli ITD) dokonują nałożenia kary w sposób sprzeczny z treścią normy prawnej, a na dodatek nie reagują na wezwania Biura Premiera do wyjaśnienia tej niezwykłej okoliczności. Czy można to uznać za poważne oznaki anarchizacji państwa?

Oceń artykuł

Poprzedni artykułDziękujemy za merytoryczną odpowiedź!
Następny artykułNieoznakowane auta ITD będą wyposażone w fotoradary
Autor ponad 250 publikacji prawnych dotyczących w szczególności: europejskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mobilnych pracowników „delegowanych”, elementów prawa podatkowego pracowników -„rezydentów”, europejskich regulacji dot. okresów prowadzenia pojazdów, przerw i odpoczynków kierowców, międzynarodowego prawa użytkowania tachografów, prawa przewozowego, prawa mocowania ładunków, prawa przewozu ładunków szybko psujących się, prawa przewozu, materiałów niebezpiecznych, krajowego i unijnego prawa przewozu osób, międzynarodowych reguł handlowych Incoterms 2010, prawa administracyjnego branży TSL, elementów prawa ruchu drogowego.