Strona główna Informacje prawne Kiedy w Polsce powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego?

Kiedy w Polsce powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego?

1282
0
5/5 (1)

Kiedy w Polsce powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego? Do końca listopada 2017 roku, zgodne z nowelizacją Ustawy o Transporcie Drogowym, w Polsce powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD).

8 maja br. została podpisana umowa pomiędzy Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego a firmą Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. w kwestii utworzenia Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego.

KREPTD to system teleinformatyczny będący bazą danych przedsiębiorstw transportu drogowego, które uzyskały zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przez wyznaczony do tego celu właściwy organ. KREPTD prowadzony jest przez każde państwo członkowskie Unii Europejskiej. Jak informuje GDDKiA, rejestr będzie składać się z trzech ewidencji:

1. przedsiębiorców posiadających zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego;

2) poważnych naruszeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia (WE) nr 1071/2009;

3) osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrej reputacji, zgodnie z art. 6 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009.

Rejestry poszczególnych krajów są ze sobą sprzężone i tworzą ogólnoeuropejską bazę danych nazwaną European Register of Road Transport Undertakings (ERRU). Dostępność do tego rejestru w przypadku Polski posiada Główny Inspektor Transportu. Celem stworzenia KREPTD jest uzyskanie kompletnej i aktualnej bazy danych przedsiębiorców transportu drogowego w formie elektronicznej. To także narzędzie do wyeliminowanie nieuczciwych przedsiębiorców. Dostęp do rejestru będzie przez aplikacje internetowe.

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułOdstąpienie od opłaty lub jazda pobocznym pasem – co jeszcze czeka kierowców na A1?
Następny artykułWzmożone kontrole drogowe na A4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj