Strona główna Informacje prawne Kolejny prawomocny wyrok ws. powództwa kierowcy o wypłatę ryczałtów

Kolejny prawomocny wyrok ws. powództwa kierowcy o wypłatę ryczałtów

1152
0
5/5 (1)

Kolejny prawomocny wyrok ws. powództwa kierowcy o wypłatę ryczałtów. Informujemy, że wyrok z 25 lutego br. roku Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku oddalający kolejne powództwo kierowcy w sprawie o sygn. akt: VI P 54/15 o wypłatę ryczałtów noclegowych, jest już prawomocny. Przedsiębiorstwo transportowe reprezentowane było przez Kancelarię Prawną Viggen sp.j. Linię obrony przygotował Mariusz Miąsko – prezes Kancelarii Prawnej Viggen, natomiast przed sądem klienta reprezentowała mec. Karolina Legierska.

Po dostarczeniu przez sąd uzasadnienia wyroku poinformujemy o szczegółach oddalenia powództwa kierowcy. ”Obecnie da się zauważyć, że wśród wszystkich spraw prowadzonych przez KPV w sprawach o wypłatę ryczałtów noclegowych, przeważają przypadki oddalenia powództw przez sądy, co napawa optymizmem” – informuje Mariusz Miąsko.    

W niniejszej sprawie, prowadzonej przez mec. Karoline Legierską, w ocenie Sądu powództwo kierowcy nie zasługiwało na uwzględnienie. Sąd ocenił, że strony zgodnie ustaliły, że pod pojęciem diety rozumiane były zarówno diety sensu stricte, jak i ryczałt noclegowy. Strony wysokość diety uzgodniły w umowie o pracę, co na podstawie art. 77[5] KPC wyłączało stosowanie rozporządzenia. Poza zeznaniami świadków, którzy potwierdzili zasady rozliczania w firmie, potwierdzała to wysoka kwota ustalonej należności, ale także – w ostatnim okresie zatrudnienia kierowcy – tytuły przelewów, które otrzymywał. Początkowo pracodawca przelewy opisywał wyłącznie słowem dieta, ale pod koniec zatrudnienia powoda, przelewy przedstawiane były tytułem „dieta + ryczałt”. Kwota przelewu pozostała jednak niezmieniona. Powyższy stan fatyczny pozwolił pełnomocnikowi pozwanego przedsiębiorcy oprzeć się na wyroku Sądu Najwyższego z dnia 15 września 2015 r. sygn. akt II PK 248/14, a także art. 65 par. 1 KC w związku z art. 300 KP podkreślając, że oświadczenia należy tak tłumaczyć, jak wymagają tego ze względu na okoliczności, w których zostają złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.

Wyrok, który zapadł w niniejszej sprawie jest już prawomocny.

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j. poprowadzi dla pracodawców każdy proces przed Sądami  Pracy z tytułu:

  • ryczałtów za noclegi,
  • godzin nadliczbowych,
  • diet,
  • dyżurów itp.

Dodatkowo:

– przeanalizujemy, doradzimy i sporządzimy regulaminy:

  • wynagradzania/pracy,
  • umowy,
  • dokumenty o warunkach zatrudnienia itp.

 

Szczegóły pod nr tel.: 509 982 577,

(12) 637-24-57

e-mail: biuro1@viggen.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułCiężarówka przeładowana prawie o 9 ton
Następny artykułRosja: zmiany w wykazie stacjonarnych i mobilnych punktów kontrolnych
Autor ponad 250 publikacji prawnych dotyczących w szczególności: europejskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mobilnych pracowników „delegowanych”, elementów prawa podatkowego pracowników -„rezydentów”, europejskich regulacji dot. okresów prowadzenia pojazdów, przerw i odpoczynków kierowców, międzynarodowego prawa użytkowania tachografów, prawa przewozowego, prawa mocowania ładunków, prawa przewozu ładunków szybko psujących się, prawa przewozu, materiałów niebezpiecznych, krajowego i unijnego prawa przewozu osób, międzynarodowych reguł handlowych Incoterms 2010, prawa administracyjnego branży TSL, elementów prawa ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj