Strona główna Aktualności Dnia Krajowy System Poboru Opłat pod nadzorem GITD

Krajowy System Poboru Opłat pod nadzorem GITD

1367
0
autostrada A4, Punkt poboru opłat
No Ratings Information Message

Krajowy System Poboru Opłat pod nadzorem GITD. 21 listopada br. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on przeniesienie zadań związanych z poborem opłaty elektronicznej za przejazd samochodami po drogach krajowych od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD). 

Doświadczenie 

GITD ma ponadto być odpowiedzialna za wszystkie kompetencje związane z systemem poboru opłaty elektronicznej oraz opłaty za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwo, nowe zadania GITD będzie wykonywał samodzielne (ewentualnie z pomocą innych organów administracji rządowej). Do niezbędnego minimum ma zostać ograniczony zakres czynności, które będą mogły zostać powierzone podmiotom trzecim z sektora prywatnego. GITD posiada doświadczenie w prowadzeniu czynności kontrolnych w Krajowym Systemie Poboru Opłat (KSPO) oraz w budowie i utrzymaniu systemów teleinformatycznych. GITD prowadzi Centralną Ewidencję Naruszeń. Zbudował również Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego.

Zalety

Główną zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie ciągłości działania KSPO. Docelowo także optymalizacja kosztów jego funkcjonowania. Ponadto ma wzmocnić to nadzór i kontrolę ministra infrastruktury nad organem realizującym pobór opłat na drogach zarządzanych przez państwo. Rozwiązanie to ma uniezależnić proces poboru opłat drogowych od podmiotów trzecich. Ma ponadto ułatwić dokonywanie ewentualnych szybkich zmian w systemie.

Ochrona danych

Jak czytamy na stronie mib.gov.pl: „Nowe przepisy zapewnią również odpowiednią ochronę danych osobowych gromadzonych w ramach KSPO i wyższą standaryzację rozwiązań, w tym możliwości rozwoju KSPO i jego integracji z innymi systemami teleinformatycznymi. Chodzi o zapewnienie efektywniejszego wykonywania zadań administracji publicznej, m.in. dotyczącego  monitorowania przewozu drogowego towarów, stwierdzania i sankcjonowania naruszeń dotyczących przejazdów pojazdami nienormatywnymi czy kontroli zezwoleń wydawanych dla przewoźników zagranicznych”.

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw ma wejść w życie 3 listopada 2018 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBędzie dofinansowanie S6 na Pomorzu Zachodnim
Następny artykułWschodnia Obwodnica Warszawy – powstanie 2,5 km odcinek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj