Strona główna Aktualności Dnia Liczne naruszenia na łączną kwotę ponad 88 tys. zł

Liczne naruszenia na łączną kwotę ponad 88 tys. zł

205

Liczne naruszenia na łączną kwotę ponad 88 tys. zł – to wynik kontroli przewoźnika drogowego z województwa mazowieckiego. Kierowca zatrzymany został do kontroli drogowej w okolicach Włocławka przez inspektorów z włocławskiego oddziału terenowego WITD w Bydgoszczy. Funkcjonariusze wykryli naruszenia norm prowadzenia pojazdów oraz wymaganych przerw w prowadzeniu i odpoczynków. 

Liczne naruszenia na łączną kwotę ponad 88 tys. zł

Przewoźnik drogowy z województwa mazowieckiego osobiście wykonywał krajowy transport drogowy makulatury. Analizie poddane zostały dane zapisane na karcie kierowcy oraz w tachografie cyfrowym z ostatnich zaledwie 29 dni. W toku kontroli ujawniono liczne naruszenia norm prowadzenia pojazdów oraz wymaganych przerw w prowadzeniu i odpoczynków. Jak informuje GITD, przedsiębiorca o ponad 3 godziny przekraczał dopuszczalny 4,5-godzinny okres prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy. Za normę traktował odbieranie po całym dniu jedynie 3-godzinnych odpoczynków, zamiast przepisowych 9 lub 11 godzin. Ponadto przez 4 tygodnie przedsiębiorca nie odebrał również ani jednego odpoczynku tygodniowego w minimalnym wymiarze 24 godzin. To doprowadziło także do znacznego przekroczenia dopuszczalnych tygodniowych i dwutygodniowego okresów prowadzenia pojazdu.

„W ciągu tygodnia przedsiębiorca, zamiast przepisowych 56 godzin, prowadził pojazd przez ponad 77 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni, zamiast przepisowych 90 godzin, prowadził ponad 132 godziny” – czytamy na stronie GITD. Inspektorzy wykryli również, że kierowca prowadził pojazd w ciągu kilku dni w sumie przez 89 godzin i 45 minut, bez odpoczynku dziennego, czy chociaż przerwy w prowadzeniu o długości co najmniej 7 godzin.

Kary

Za powyższe naruszenia kierowca został ukarany karą pieniężną na łączną kwotę 88150 zł. Inspekcja Transportu Drogowego wszczęła postępowanie administracyjne o nałożenie kary pieniężnej, która zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym zostanie ograniczona do 10 000 zł. Zatrzymanego zakazano dalszej jazdy do czasu odebrania odpoczynku tygodniowego w wymiarze min. 45 godzin.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here