Strona główna Aktualności Dnia Modernizacja przejścia granicznego w Połowcach zakończona

Modernizacja przejścia granicznego w Połowcach zakończona

772
0
No Ratings Information Message
 

Rozbudowa i modernizacja przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach była możliwa dzięki blisko 61 mln zł ze Szwajcarsko-Polskiego programu Współpracy. 4 września 2015 r. wszystkie nowo wybudowane obiekty drogowego przejścia granicznego zostały udostępnione służbom granicznym. Ze środków programu zbudowano: budynek usługowy i administracyjny, pawilon odpraw celno-paszportowych samochodów ciężarowych, budynek kontroli szczegółowej ruchu pieszego, wiaty. Zrealizowano również roboty drogowe, ogrodzenie terenu, zakupiono zestawy informatyczne, bramki radiometryczne, urządzenie RTG do prześwietlania, wagi dynamiczne i wagę statyczną.

Teraz granicę przez przejście w Połowcach mogą przekraczać nie tylko samochody osobowe, lecz również samochody ciężarowe do 7,5 tony oraz autokary. Dotychczasowe drogowe przejście graniczne Połowce-Pieszczatka funkcjonowało od 1993 roku na powierzchni 650 m2 z przepustowością około 500 samochodów w obu kierunkach. Po wejściu Polski do strefy Schengen odprawy, odbywające się dotąd po stronie białoruskiej, przeniesiono na stronę polską. Podczas opracowanej w 2007 roku koncepcji rozbudowy infrastruktury granicznej przewidziano usytuowanie przejścia granicznego na powierzchni 18 ha.

Rozbudowa infrastruktury przejścia granicznego Połowce-Pieszczatka przyczyni się do ograniczenia nielegalnych przekroczeń granicy i zwiększenia bezpieczeństwa na granicy państwowej. Jednocześnie modernizacja i rozbudowa dróg dojazdowych do przejścia, zmniejszy ryzyko kolizji i wypadków. Poprawie ulegnie międzynarodowa komunikacja drogowa w relacji Polska – Białoruś – Rosja. Inwestycja została także wsparta środkami z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina w wysokości 21 mln zł.

Projekt „Wkład w poprawę przepustowości i kontroli drogowego przejścia granicznego w Połowcach” będzie kontynuowany. Termin rzeczowej realizacji został wydłużony do 30 listopada 2016 roku, a rozszerzony zakres obejmuje: projekt i budowę lądowiska dla helikopterów, budowę zabezpieczeń bioasekuracyjnych przejścia, w tym projekt, budowę i wyposażenie izolatorium, a także wyposażenie pasa dezynfekcyjnego.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Polska jest jednym z 12 państw korzystających z tych środków. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla naszego kraju przewidziano niemal połowę tej kwoty (ok. 489 mln franków szwajcarskich). Celem Funduszy szwajcarskich jest zmniejszanie dysproporcji społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską a państwami członkowskimi wyżej rozwiniętymi, w tym również różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. Fundusze szwajcarskie mogą być wsparciem dla instytucji sektora publicznego i odbiorców prywatnych oraz organizacji pozarządowych. Dotychczas ogłoszono ponad 100 konkursów, a w trakcie realizacji jest ok. 1 700 projektów. Program trwa do połowy 2017 roku.

etransport.pl na podstawie MIR/ Służba Celna

Oceń artykuł

Poprzedni artykułWschodnia obwodnica Krakowa gotowa za dwa lata
Następny artykułSzwecja: niesprawiedliwe kary dla zagranicznych kierowców ciężarówek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj