Strona główna Aktualności Dnia Dobre wieści dla branży transportowej ws. niemieckiego myta. Przełomowe orzeczenie sądu administracyjnego...

Dobre wieści dla branży transportowej ws. niemieckiego myta. Przełomowe orzeczenie sądu administracyjnego w Kolonii!

253
0
5/5 (1)

Na to orzeczenie czekała praktycznie cała branża transportowa – niemiecki BAG, będzie mógł w końcu „odwiesić” postępowania administracyjne w sprawie myta!

Wieloletni Spór przeciwko Republice Federalnej Niemiec nareszcie dobiega końca. Procedura ciągnie się już od kilku dobrych lat i  dotyczy niesłusznie naliczanych opłat drogowych za lata 2016–2020.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny – Rząd Federalny może się jeszcze odwołać, jednak TSUE zawyrokował, że doliczanie kosztów policji do myta jest niezgodne prawem, zatem procedura odwoławcza niczego nie wniesie poza przedłużeniem sprawy i naliczeniem wyższych odsetek.

Długo wyczekiwane, przełomowe orzeczenie sądu administracyjnego w Kolonii (sygn. akt 14 K 6556/20) wskazuje, że metoda wyliczania stawek opłaty drogowej była nieprawidłowa – włączenie do opłat drogowych kosztów związanych z działalnością policji drogowej odbywało się bezprawnie.

W wyroku sąd przyznał rację powodom i zasądził na rzecz przedsiębiorstwa transportowego zwrot części opłat za lata 2016–2018 w wysokości 5,86% oraz za okres od 01.01.2019 do 27.12.2020 w wysokości 4,44% wraz z odsetkami na poziomie 8,62%, czyli na znacznie korzystniejszych warunkach, niż przewidywała branża

Przypomnijmy, że Po wyroku TSUE, wnioski o zwrot myta złożyło prawie 40 tys. firm transportowych z całej Europy, a zwroty dla polskich firm transportowych mogą wynieść nawet kilka miliardów euro!

W 2023 roku sprawa się przedawniła, zatem  firmy transportowe nie mogą już składać wniosków o zwrot opłat związanych z działalnością policji drogowej. Nadal nie rozstrzygnięto natomiast kwestii zwrotu środków za inne składniki opłat drogowych. Kierując się potrzebą dalszego wyjaśnienia sprawy, Sąd Administracyjny w Kolonii wyłączył odpowiednie części powództwa do odrębnego postępowania (sygn. akt: 14 K 626/23), w którym rozstrzygnięcie zapadnie odrębnie w późniejszym terminie (chodzi przede wszystkim o doliczenie do myta kosztów budowy autostrad).  

Czytaj także:

Myto DE: Platforma do składania wniosków o zwrot środków dostępna od 3 listopada!

Jak złożyć wniosek o zwrot nadwyżki uiszczonego myta za lata 2019-2021?

Pewny zwrot niemieckiego MYTA od 2017 r. do 28.10.2020 r. – zapadł długo oczekiwany wyrok!

 

 

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułSerdeczne życzenia od wydawcy portalu Jazdaprawna.pl!
Następny artykułMedia relacjonują KRZESŁO i zawiadomienie do Prokuratury na Romana Piaśnika
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj