Strona główna Aktualności Dnia Niebezpieczny przewóz 35-tonowej koparki

Niebezpieczny przewóz 35-tonowej koparki

210
5/5 (1)

Niebezpieczny przewóz 35-tonowej koparki. Mowa o ciężarówce, która przewoziła 35-tonową koparkę zamocowaną tylko jednym łańcuchem. Do kontroli doszło 11 września, na trasie S-7 na odcinku Kielce – Skarżysko-Kamienna przez świętokrzyskich inspektorów ITD.

Niebezpieczny przewóz 35-tonowej koparki

„Kierowca okazał do kontroli specjalne zezwolenie na wykonywanie przejazdu ponadnormatywnego. W celu weryfikacji zgodności dokumentu ze stanem faktycznym, pojazd został poddany ważeniu oraz dokonano pomiarów wymiarów. W tym zakresie kontrola nie wykazała nieprawidłowości. Inspektorzy sprawdzili również prawidłowość zabezpieczenia przewożonego ładunku. Jak się okazało, jedyną formą zabezpieczenia 35-tonowej koparki przewożonej trasą S7, był łańcuch, którego wytrzymałość wynosiła zaledwie 5 ton. Pod ładunkiem nie było mat antypoślizgowych, brakowało również podciągów łańcuchowych przeznaczonych do tego rodzaju przewozów. Pojazd ponadnormatywny został tez niewłaściwie oznakowany” – informuje GITD. Kierowcy zakazano dalszej jazdy oraz ukarano go mandatami karnymi.

Przewóz tak ciężkiego ładunku praktycznie bez zabezpieczenia, stanowi poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Inspekcja wydała zakaz dalszej jazdy do czasu zastosowania właściwych zabezpieczeń. Kierowcę ukarano mandatami karnymi.

Prawidłowe mocowanie ładunku

O edukację w zakresie prawidłowego mocowania ładunków dba Instytut Naukowy Logistic Technologies Sp. z o.o., który zwraca uwagę na rolę jaką w procesie przewozu ładunku ponosi nadawca– odpowiadający za prawidłowy przewóz ładunków. Instytut alarmuje o podjęcie wzmożonych starań w celu uświadomienia nadawców, co do ich roli i odpowiedzialności za życie wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz zacząć pilnie wprowadzać procedury unieruchomienia ładunków w transporcie. Więcej o działalności Instytutu pod adresem: www.logistictechnologies.pl.

Audyt naprawczy KREPTD

Poznaj zasady bezpiecznego przewozu

Już 24 września w Modlnicy k. Krakowa odbędzie się szkolenia z zakresu „Bezpieczny przewóz, czyli jak prawidłowo mocować ładunki?” Na szkoleniu poznasz m.in.

  • rewolucyjne zmiany w zakresie odpowiedzialności załadowców i nadawców za skutki złego unieruchomienia ładunków, zasady stosowania obowiązkowej dla każdego producenta normy EN 12 195-1,
  • dowiesz się, czy wyłącznie producenci i nadawcy będą odpowiedzialni za unieruchomienie ładunku w transporcie zgodnie z EN 12 195-1?
  • a także, poznasz odpowiedź na pytanie: dlaczego duże koncerny będą ponosiły odpowiedzialność karną do 5 mln zł za błędy unieruchomienia ładunków, jak rozliczyć podatek VAT w wybranych regułach Incoterms i wiele innych informacji…

Więcej informacji i zgłoszenia pod adresem: https://jazdaprawna.pl/terminarz-szkolen/.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here