Strona główna Aktualności Dnia Nowe obostrzenia przy wjeździe do Szwajcarii

Nowe obostrzenia przy wjeździe do Szwajcarii

1452
2
4/5 (4)

Od 8 lutego 2021 r. obowiązują nowe zasady wjazdu do Szwajcarii. Osoby podróżujące samolotem muszą przed wejściem na pokład okazać negatywny test PCR, natomiast wszyscy podróżujący komunikacją zbiorową zobligowani są do przekazania władzom swoich danych kontaktowych.

Polska nie znajduje się aktualnie na szwajcarskiej liście państw wysokiego ryzyka, zatem nie ma konieczności poddawania się kwarantannie po przyjeździe, o ile podróżujący nie przebywał w ciągu ostatnich 10 dni na terenie państw z czerwonej strefy. Lista państw i regionów wysokiego ryzyka jest ustalana przez Federalny Urząd ds. Zdrowia i stale aktualizowana.

Obowiązująca od 1 lutego 2021 r. lista obejmuje m.in. Andorę, Cypr, Czarnogórę, Czechy, Estonię, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Izrael, Litwę, Łotwę, Maltę, Monako, Portugalię, San Marino, Słowację, Słowenię, Szwecję i Wielką Brytanię.

Na listę wpisano również regiony sąsiadujące ze Szwajcarią:

Niemcy: Saksonia i Turyngia
Francja: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Włochy: Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska oraz Wenecja Euganejska
Austria: Salzburg

Od 8 lutego każdy podróżny, który przekracza granicę Szwajcarii (niezależnie, czy przebywał w strefie czerwonej, czy zielonej), jest zobowiązany do okazania negatywnego testu PCR (w przypadku podróży samolotem – nie starszy niż 72 godziny) oraz rejestracji za pomocą elektronicznego formularza lub wypełnienia ankiety (w przypadku podróży komunikacją zbiorową – udostępniane przez przewoźnika).

Z kwarantanny oraz obowiązkowych testów zwolnione są m.in.:

  • osoby w podróży służbowej i których podróży nie można odłożyć;
  • osoby które w ramach swojej działalności zawodowej przewożą osoby lub towary przez granicę;
  • osoby podróżujące z ważnych powodów zdrowotnych, których podróży nie można odłożyć;
  • osoby podróżujące tranzytem, które pozostawały maksymalnie 24 godziny w państwie lub regionie objętym wysokim ryzykiem zakażenia.

Źródło: https://www.bag.admin.ch/

Adriana Kominowska – ekspert działu Silnik Prawny Kancelarii Prawnej Viggen Sp.j.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułMandat za nieodnowione prawo jazdy w czasie pandemii? Podpowiadamy jak go uchylić
Następny artykułOd jutra wjazd na Łotwę tylko w wyjątkowych przypadkach. Konieczna rejestracja w COVIDpass
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

2 KOMENTARZE

  1. Czy w takim przypadku jeśli w ten weekend chcą przyjechać do mnie rodzice, a mieszkam w Szwajcarii będą musieli mieć negatywny test? A podróżują samochodem osobowym…

  2. Chcemy w luty jechac na ferie do corki i wnukow do Szwajcarii, Jestesmy zaszczepieni 3 dawkami czy musimy robic test w Polsce a potem drugi raz w Szwajcarii? pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj