Strona główna Aktualności Dnia Od marca ogromny wzrost kar dla pojazdów nienormatywnych

Od marca ogromny wzrost kar dla pojazdów nienormatywnych

181
5/5 (3)

Kilka dni temu informowaliśmy o publikacji ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (11 stycznia 2021 r.), dzięki której polscy przewoźnicy otrzymają szansę na zwrot środków z tytułu kar nałożonych w związku z poruszaniem się bez zezwolenia po drogach publicznych pojazdami z naciskiem na oś do 11,5 t.:

https://jazdaprawna.pl/otrzymales-kare-za-nacisk-na-os-po-1-stycznia-2011-r-masz-tylko-miesiac-na-odzyskanie-swoich-srodkow/

Ustawa wchodzi w życie w dniu 13 marca 2021 r. Nowe przepisy umożliwiają pojazdom z naciskiem na oś do 11,5 t. poruszanie się po drogach publicznych bez uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. Na tym koniec ułatwień, gdyż ta sama ustawa przewiduje ogromny wzrost kar za przekroczenia nacisków w przypadku pojazdów nienormatywnych.

Co ulegnie zmianie od 13 marca 2021 r. ?

  • zmieni się ilość kategorii zezwoleń na przejazd pojazdem nienormatywnym. Zamiast siedmiu, będzie ich tylko pięć;
  • ostatnia, V* kategoria przewiduje znaczny wzrost kar za przekroczenie nacisków, wymiarów i dmc:
  1. 6 tys. zł za przekroczenia do 10% (obecnie 500 zł)
  2. 10 tys. zł za przekroczenia od 10-20% (obecnie 2 tys. zł)
  3. 15 tys. zł za przekroczenia w pozostałych przypadkach (stawka kary została utrzymana)

* kategoria V dotyczy pojazdów o wymiarach oraz rzeczywistej masie całkowitej większych od wymienionych w kategoriach I-IV, o naciskach osi przekraczających wielkości dopuszczalne. Pojazd może poruszać się wyłącznie trasą wskazaną w zezwoleniu.

  • dodatkowo, za jedno naruszenie będzie można otrzymać 3 kary. Dotychczas były przewidziane dwie – do 15 tys. zł za brak zezwolenia (na podstawie Prawa o ruchu drogowym) oraz tyle samo za przekroczenia przewidziane w Ustawie o transporcie drogowym. Od marca będzie można dodatkowo otrzymać karę do 20 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnych nacisków osi w miejscu ich ograniczenia do 8 lub 10 ton.

Przypomnijmy, że Ustawa wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem nowelizacji ustawy: Kodeks postępowania administracyjnego i Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a także regulacjami dotyczącymi wznowienia postępowań:

  • zakończonych ostateczną decyzją;
  • zakończonych prawomocnym orzeczeniem sądów administracyjnych ws. zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego, nałożenia kary za przejazd pojazdu nienormatywnego w okresie od dnia od 1 stycznia 2011 r. do dnia wejścia w życie ustawy – powyższe przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here